45 Yaşından Sonra Lens Kullanılır mı?

45 Yaşından Sonra Lens Kullanılır mı?Belkide size ilginç gelecektir fakat etrafınızda çok uzun süredir lens kullanan birilerini tanıyorsanız muhtemelen 45 yaşından sonra lens kullanmayı bırakıp, gözlüklerini kullanmaya tam zamanlı olarak geri döndüğünü göreceksinizdir. Bu konu üzerine şayet biraz araştırma yapacak olursanız aslında bu kişilerin yalnız olmadığını ve 45 yaşından sonra birçok kullanıcının lens yerine gözlüğü tercih ettiğini görebilirsiniz.45 Yaş vücudumuz için ortalama bir yaş olarak kabul edilebilir hatta 45 yaşındaki insanların çoğu henüz gencecik dahi duruyor olabilir. Bunların hepsi doğru ancak vücudumuzun en önemli uzuvlarından biri olan gözlerimiz ve onların sağlığı açısından da gencecik durabildiğini söyleyebilmemiz ne yazık ki pek mümkün değil. Peki, nedir 45 yaşın ardındaki sır perdesi ve daha da önemlisi 45 yaşınızdan sonra da lens kullanabilir misiniz?

Presbiyopi: Yaşlı kişilerin kontakt lensden uzak durmasının başında yer alan en önemli nedenlerden biri Presbiyopi olarak adlandırılan, yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan miyopluk durumudur. Bu rahatsızlık herkeste aynı zamanda ortaya çıkamayabiliyor fakat genellikle başlangıcı için 45 yaşı ideal olarak kabul edebilirsiniz.

Presbiyobi rahatsızlığı olan kişiler, okuma ve kenarlı görme netliği konusunda gerilik yaşıyor. Ayrıca kontakt lens takıyor olmasına karşın okuma gözlüğüne yada daha gelişmiş lenslerle ihtiyaç duyabiliyor. Bazı kişiler yalnızca daha özel üretim lenslerle bu sorunun üstesinden gelirken bazıları da kontakt lens hayatındaki jubilesini yaparak gözlüklerine yönelebiliyor.

Gözlükler Daha Kolay: Bu yaş aralığındaki lens kullanıcılarının büyük bir bölümünün zamanı sanıldığından çok daha kısıtlı olabiliyor ve çocukları nedeniyle ödemesi gereken zaten birçok hali hazırda ve üzerine her ay yenileri eklenen faturalar bulunuyor. Sonuç olarak lens masrafı, solüsyon masrafı gibi harcamalara daha fazla yüklenmeyip, çocuklarının da harcamalarına yetişmek için birçok kullanıcını lenslerin yerini gözlükleri tercih edebiliyor.

Enfeksiyon Riski Daha Düşük: Yaşlanmayla birlikte insanlar hastalık ve özellikle enfeksiyon riskine karşı kendilerini daha fazla tetikte tutma ihtiyacı hissediyor. Genç yaşlarda kapacağınız bir olası göz enfeksiyonunu kısa süre sonra vücudunuzun tazeliği nedeniyle atabiliyorsunuz ancak 45 yaşınızda yaşadığınız göz enfeksiyonlarını atlatmak hem çok daha uzun sürecek hem de sizi sancılı bir süreç bekliyor olacaktır.

stil-gozluk

Daha Genç ve Tarz Görünüm: Artık gözlük çerçevesi dünyası hem rengarenk hem de tercih edilebilecek düzinelerce alternatif var. Tüm bu sorunları düşünen 45 yaş üzerindeki kullanıcılar kendilerini daha genç göstermek ve tarzını ortaya çıkartmanın da avantajından faydalanmak istiyor. Elbette bu madde herkes için geçerli değil ancak bazı insanları gözlüklerin çok daha fazla genç gösterdiği büyük bir gerçek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM