Afak (Pediatrik) Lens Nedir?

Afak (Pediatrik) Lens Nedir?Katarakt ameliyatı geçirmiş olan çocuklarda ve her yaş grubundaki afak hastalarda kullanılan, gözlüğe alternatik olan afak (pediatrik) lens grupları, yüksek oksijen geçirgenlik özelliğine sahiptir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde kornea bölgesinin yetecek kadar oksijen alabilmesi için tasarlanmış olan bu lens grubu yıllık veya aylık kullanım için de üretilmiştir. Doktorun uygun görmesi halinde, göz çapı da ölçülerek afak lens kullanımına başlanabilir.  Uykuda lensler çıkarılmalı ya da doktor bilgisi dahilinde gece kullanım yapılmalıdır. Ayrıca kontakt lensler göz ile direkt temas kurduğu için dikkatli kullanılmalıdır.goz-hastalikLenslerin Avantajları Nelerdir?

-Kontakt lensler, gözlük ile kıyaslandığında lenslerin derinlik algılaması çok daha iyidir

-Görüntüyü daha geniş bir açıdan görmeyi sağlar

-Ekstra bir aksesuar olarak görülmediği için özgüven sağlar, psikolojik olarak da rahatlatır

-Gözlükte olduğu gibi yağmurlu havalarda kullanımı zor değildir

-Gözde kontakt lens varken, güneş gözlüğü de kullanılabilir

-Gözlükte olduğu gibi buğulanıp görmeyi engelleyecek bir durumu söz konusu değildir

-Özellikle çocukların çok hareketli olduğu düşünülürse, afak (pediatrik) lensleri, gözlükte olduğu gibi düşürüp, kırma olasılığı yoktur.

Kontakt lenslerin bu kadar büyük avantajları olmasına yine de kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Özellikle çocuklara ilaç bile içirmek bazen çok zor olabiliyorken, lens kullanımında daha çok dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle lenslerde hijyen çok önemlidir. Lenslerin hergün düzenli temizlenmesi gerekir. Belli bir süre alışması zor olacağı için özellikle afak (pediatrik) lens gruplarında, çocuğun sürekli eli gözüne gideceğinden buna ilk zamanlarda dikkat etmek gerekir.

goz-nasil-hastalik

Afak (Pediatrik) Lens Çeşitleri Nelerdir?

Aslında özellikle afak hastalar için değil, genel olarak kontakt lenslerde iki tür bulunmaktadır.

-Gaz geçirgen sert yapılı kontakt lensler

-Yumuşak kontakt lensler

Afak (Pediatrik) Lens Kullanımı Nasıldır?

Yüksek oksijen geçirgenliğine sahip bu lens gruplarında, doktor bilgisi olmadan gece kullanım yapılmamalıdır.

Diğer lens gruplarındaki kullanımı ile aynıdır. Ancak tedavi amaçlı kullanıldığından dolayı, zaten gözlerde bir problem varken iki bir soruna daha davetiye çıkarmamak adına afak (pediatrik) lens kullanımında hijyene dikkat edilmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM