Akıllı Lens Nedir? Nerelerde Satılır?

Akıllı Lens Nedir? Nerelerde Satılır?Gözünde görme problemi olan ya da olmayan birçok kişi zaman zaman lens kullanmayı düşünmektedir. Bunlardan bazıları görme bozukluğuna sahip olanlar ve aynı zamanda gözlük kullanan insanlardır. Gözlüğün bir aksesuardan daha çok şey anlam ifade ettiği bazı durumlar olabilmektedir. Sürekli düşürme ya da kırma korkusu bunlardan sadece biridir. Bu durumdan kurtulmak isteyen gözlük kullanıcıları, gözlerindeki problemden de kurtulmak adına bir başka alternatifi kullanarak lens takmaya başlamaktadırlar. Görme bozukluğuna sahip olan ya da gözleri numaralı olan kişilere göz doktorları kontakt lensleri kullanabileceklerini söylemekte ve birçok insan da bu nedenle göz numaralarına göre kontakt lens kullanmaktadırlar.Kontakt lensin yanında bir de renkli lensler mevcuttur. Kişiler göz renklerini farklılaştırmak adına renkli lensleri kullanmaktadırlar. Renkli lensler genellikle numarasızdır. İhtiyaç halinde bireyler, hem numaralı hem de renkli lensleri temin edebilmektedirler. Bunların yanındaysa son zamanlarda kullanılmaya başlanmış olan akıllı lensler vardır.

akilli-lensler

  1. Akıllı Lens Nedir?

Göz içi lensleri iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar monofokal ( tek odaklı) ve multifokal (çok odaklı) lensler olarak adlandırılmaktadırlar. Monofokal merceklerde hasta, uzağı görmekte sıkıntı yaşamamaktadır. Ancak kitap okuma ya da el işi yapma gibi durumlarda sıkıntı yaşadıkları için, yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Multifokal merceklerde ise hastalar yakını ve uzağı görmede sıkıntı çekmezken, orta düzey mesafeyi görmede problem yaşayabilmektedirler. Akıllı lens yani trifokal lens, farkını burada ortaya koymaktadır. Akıllı lens kullanan hastalar, uzağı yakını ve orta düzey mesafeyi net olarak görebilmektedirler. Bu sayede hastalar, televizyon izleme ya da bilgisayar kullanma gibi orta düzey mesafelerdeki görüntüyü net olarak algılayabilmektedirler. Akıllı lensler, aynı zamanda Edof özelliği ile, uzak, yakın ve orta düzeydeki renk farklılığını da net olarak görebilmekte, uzaktan yakına, ya da yakından uzağa geçiş mesafelerinde de herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaktadırlar. Aynı zamanda akıllı lenslerdeki Uv özelliği, hastaların gözlerini zararlı olan güneş ışınlarından korumakta ve olası rahatsızlıkları önlemektedir.

  1. Akıllı Lensler Nerelerde Satılır?

Akıllı lensler, katarakt ameliyatını ve iyileşme sürecini oldukça etkilemektedir. Dolayısıyla bu ameliyatı uzman olarak yapabilen hastaneler akıllı lens kullanımına önem vermektedirler. Katarakt ameliyatı olmayı düşünen kişiler, eğer hastane, trifokal lens ile tedavi uyguluyorsa, akıllı lensleri bu hastanelerden temin edebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM