Alerjik Göz Hastalıkları

Alerjik Göz HastalıklarıAlerjik rahatsızlıklar toplumda çok sık rastlanan rahatsızlıklardır. İnsanların hemen hemen hepsi ömürleri boyunca muhakkak alerjik bir rahatsızlık geçirmişlerdir. Çevremiz ile doğrudan temasta bulunan gözlerimiz yine alerjik hastalığa yakalanma olasılığı fazla olan bir organımızdır. Gözde alerji belirtileri; sulanma, kaşınma, bulanık görme gibi sıralanabilir. Gözlerimizde alerjik rahatsızlık olup olmadığını öğrenmek için göz alerjisi testi yapılması gerekir.Göz Alerjisi Testi Nasıl Yapılır?

Kendiniz bireysel olarak bu testi yapabilirsiniz. Eğer aşağıdaki sorulara cevabınız çoğunlukla evet ise göz alerjiniz var demektir.

Ailenizde görülen alerjiler var mı?

Gözleriniz sık kaşınıyor mu? Genelde bahar dönemlerinde…

Daha önce epidemik konjuktivit (göz nezlesi) teşhisinde bulunuldu mu ?

Kedi gibi belli hayvanlara karşı alerjiniz var mı?

Sıklıkla aksırma, kan birikmesi, öksürmeye karşı antihistamin veya dekonjestat alır mısınız ?

Havada polen varken ve iç mekanlar da klima önünde durduğunuz zaman gözleriniz kızarıp kaşınır mı?

Belirli kozmetikleri veya losyonları kullandığınızda veya etrafında bulunduğunuzda gözlerinizde yaşarma oluyor mu?

 

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Alerjiye neden olan unsurlar ortadan kalkmadıkça geçmez ancak etkileri çeşitli damlalarla azaltılabilir. Burada önemli olan nokta neye alerjiniz olduğudur. Eğer geçici bir alerjiniz var ise bahar alerjisi gibi göz banyosu yaparak yaşadığınız hayat kalitenizi olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bunların yanında steroid damlalar, antihistamin damlalar, soğuk göz damlaları yine alerjinin etkilerini azaltmaya yardımcı uygulamalardır. Alerjinin etkilerini bitkisel yollar ile azaltmak yada yok etmekte mümkündür.

Close Up of two irritated red blood eyes.
Close Up of two irritated red blood eyes.

Göz Alerjisine Bitkisel Çözüm

Bitkisel yollarla ilaç kullanmadan kendiniz alerjik reaksiyonları azaltabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır; Göze buz kompresi, salatalık uygulaması, süt uygulaması, gül suyu uygulaması, tuzlu su uygulaması ve yeşil çay göz banyosu.

Göze buz kompresi; Anında sonuç almak için en iyi yöntemdir. Gözünüzün üstüne buz kompresi uygulayarak kaşıntıyı, ağrıyı direk azaltabilirsiniz. Bu yöntem bitkisel olduğu ve herhangi bir kimyasal maddenin gözünüz ile etkileşimde bulunmadığı için en güvenli yöntemlerden biridir.

Göze salatalık uygulaması; Eğer iltihap, şişlik ve kaşıntı şikayetleriniz var ise salatalığın şifasından yararlanabilirsiniz. Bir adet salatalığı iyice yıkayıp ince dilimler halinde dilimledikten sonra gözlerinize yerleştiriyor ve 15-20 dakika bekliyorsunuz. Etkisini hemen hissedeceksiniz.

Süt uygulaması; Süt bütün alerjilere iyi gelen doğal bir besindir. Gözünüzde özellikle kaşıntı şikayetiniz var ise bir pamuğu süte bandırıp göz üzerinde 15 dakika bekletirseniz kaşıntının geçtiğini göreceksiniz.

Gül suyu uygulaması; Gözlerinizi gül suyu ile günde iki kere yıkayarak yine alerjik reaksiyonları ortadan kaldırabilirsiniz.

Tuzlu su uygulaması; Bir çay bardağı suya tuz karıştırılır ve göze bu su ile banyo yaptırılır. Ağrı şikayetleriniz yine bu uygulama ile kesilebilir.

Yeşil çay banyosu; Yeşil çay içerdiği antioksidan maddeler nedeni ile hücre yenilenmesine oldukça yardımcıdır. Yeşil çay poşeti bardağa konur, kaynar su üzerine döküldükten sonra çay demlenmeye bırakılır. Demlendikten ve ardından soğuduktan sonra göz yeşil çay ile banyo yaptırılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM