Arpacık Yüzünden Ameliyat Olunur Mu?

Arpacık Yüzünden Ameliyat Olunur Mu?Arpacık Nedir?

Gözümüzde yer alan yağ bezlerinin çeşitli sebeplerle iltihaplanmasına ve göz kapağında şişlikler oluşturmasına arpacık denilmektedir. Arpacık halk arasında itdirseği olarak da bilinmektedir.Tıp dilinde arpacık akut veya kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı hastalarda tekrarlayarak kronikleşebilen arpacık hastalığının şişliğin göz kapağındaki konumuna bağlı olarak iç ve dış arpacık şeklinde de gruplandırılır.

Gözde arpacık sulanma, yanma, batma, kızarıklık ve estetik sıkıntılara neden olabilmektedir.

Arpacık Nasıl Oluşur?

Arpacık göz kapağında enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur. Mikrobik ortamlar, bağışıklık sistemi zayıflığı, kötü beslenme gibi sebepler nedeni ile arpacık meydana gelebilir. Gözde kullanılan kozmetik ürünler, kirli sular ile gözün temas ettirilmesi gibi sebepler de arpacık oluşumunu tetikleyebilir.

arpacik-ameliyati

Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık oluşumu kronikleşebilen yani tekrarlayan bir hastalık olduğu için mutlaka bir göz doktoruna danışılmalıdır. Tam olarak enfeksiyonun yok olmadığı ama arpacığın gerilediği anda kişiler tamamen iyileştiğini sanabilirler. Ancak böyle bir durumda arpacık tekrardan oluşmaya başlayacak ve tedavi süreci uzayacaktır. Herkeste arpacığın şekli ve enfeksiyon büyüklüğü farklı olmaktadır. Bu nedenle tedavi süresine hastalığın düzeyine göre farklılıklar gösterir.

Hafif düzeyli arpacıklarda göz doktoru tarafından hastalara antibiyotik göz damlaları verilmektedir. Orta düzeyli yani enfeksiyonun normalden daha fazla olduğu durumlarda antibiyotik haplar ile tedavi süreci sürdürülmektedir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen veya kistik bir hal alan hastalıklarda ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

Arpacık ameliyatı(şalazyon) korkulacak bir ameliyat değildir çok kısa süren bir operasyondur. Şalazyon esnasında hasta bölgesel olarak uyuşturulur. Ardından göz kapağında gelişen enfeksiyonun içi boşaltılır ve dezenfekte edilir. En son çözüm olarak kullanılan bu yöntem ile ağır enfeksiyonlar çözümlenir. Ancak kronikleşen arpacıklarda hastalığın tekrarlama riski bulunur.

Arpacık hastalığına yakalanmamak için göz çevremizde kullandığımız kozmetik ürünlere, gözümüzün temas halinde olduğu sulara, beslenmemize ve sağlığımızı etkileyen bütün çevresi etmenlere dikkat ederek arpacığı yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca arpacık oluşumu esnasında hastalık ilerlemeden doktora giderek akut durumun kronikleşmesine izin vermeyiniz. Evde yapabileceğiniz bazı işlemler belki şişliği azaltabilir ama enfeksiyonu tamamen iyileştiremez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM