Astigmat Lazer Göz Ameliyatı

Astigmat Lazer Göz Ameliyatı  1. Astigmat Nedir?

Astigmat, değişik meridyenlerdeki ışınların göz içerisinde farklı kırılımlara uğramasına bağlı olarak birden fazla odak noktası oluşumudur. Dikey ve yatay düzlemde farklı kırılmalar meydana gelir. Astigmatı olan hastalar yakını ve uzağı görmede sıkıntı yaşarlar. Astigmatizmayla birlikte miyopi ve hipermetropi de görülebilir.  1. Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat; gözlük, lens ya da cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilir. Her astigmat hastasının gözü kontak lense uygun olmayabilir. Bu nedenle göz doktorları tarafından oldukça ayrıntılı muayene teknikleri uygulanır. Hastanın genel göz sağlığı, yaşam tarzı ve kırılma odağının yapısı hangi tür tedavinin belirleneceğine ilişkin önemli kriterlerdir. 2000’li yıllardan beri yaygın şekilde uygulanan Excimer Laser ya da LASIK tedavileri en çok tercih edilen tedavi yöntemleridir.

  1. Astigmat Lazer Göz Ameliyatı

Hastaları gözlük veya lenslerinden kurtarmak ve hayat standartlarını artırmak için son yıllarda uygulanan en önemli tedavi yöntemi lazer göz ameliyatlarıdır. Göz ve kornea yapıları uygun olan hastaların gözleri lazer göz ameliyatlarıyla başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu tip ameliyatlarda ilk olarak hastanın göz haritası çıkarılır ve bazı ölçümler yapılır. Yapılan ölçümler sonucunda astigmatlı gözün lazere uyumluluk oranı genelde %50’dir. Başarılı bir astigmat lazer operasyonu için öncelikle ileri seviyede tetkik cihazları kullanmak gerekir.

lazer-goz-ameliyati

Cihazlardan elde edilen veriler ışığında doktorlar tarafından sıfır hataya en yakın şekilde değerlendirmeler yapılmalıdır. Hastanın gözünde astigmat dışında başka bir hastalığın var olup olmadığı özellikle araştırılmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise astigmat lazer tedavisinin kişiye özel yapılıyor olmasıdır, çünkü her hastanın görme düzeyi farklıdır. Yine aynı şekilde kırılma düzeyi de hastadan hastaya farklılık gösterir. Astigmat lazer ameliyatları bilgisayar kontrolünde ve saniyeler içerisinde gerçekleştirilir. Kesinlikle bıçaksızdır ancak ameliyatın ardından az miktarda ağrı, batma ya da sulanma görülebilir. Bu tip ameliyatlar sonucunda görme kaybı oluşması çok düşük bir risktir. Tedaviden sonra hastanın gözünün bandajla kapatılmasına gerek yoktur. İlk 24 saat yoğun göz aktivitesi gerektirecek işlerin yapılması sakıncalıdır ve banyo yapılmamalıdır. Hasta ilk günün ardından normal hayatına dönebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM