Astigmatla Kontakt Lens Kullanılabilir mi?

Astigmatla Kontakt Lens Kullanılabilir mi?Göz ölçümleri sonucunda Astigmatı olduğunu gören birçok hasta “Ben kontakt lens kullanamam.” diyerek kontakt lens seçeneğini hemen kafasından çıkartıyor. Oysa geçmişten günümüze kadar kontakt lens çeşitleri arasında mutlaka Astigmatlı kontakt lensler de bulunuyor. Eskiden Astigmatlı kontakt lens istediğinizde karşınızda sadece sert kontakt lens seçenekleri bulunuyordu. Sert kontakt lensler ise birçok farklı nedenden dolayı kullanıcılara sorun çıkartıyor ve gün içerisinde kullanıcılar kafası ve gözü rahat olamıyordu. Günümüzde ise artık lens kullanmak isteyen ve astigmatı olan kişiler Astigmatlı kontakt lensler yani torik lensleri kullanabiliyor.Torik lensler artık birçok internet sitesinde veya birçok lens satışı yapan optikçilerden temin edilebiliyor. Üstelik asitgmatlı kontakt lensler tıpkı diğer asitgmatsız yumuşak lenslerde olduğu gibi kullanım rahatlığını da sunuyor. İkisi arasında tek değişen şey ise astigmatlı lenslerin fiyatı oluyor. Fiyat dediğimizde hemen ilginizi çeker gibi olduğumuzun farkındayım fakat bu fiyat farkı ciddi ve korkmanıza neden olacak bir fiyat farkı değildir.

Örnek vermek gerekirse kendine uygun olan bir kutu astigmatsız yumuşak lensi 60 TL’ye satın alan biri astigmatlı lens almak istediğinde 76 TL gibi bedeller ödemek durumunda kalıyor. Yani arada ciddi bir fiyat farkı oynaması olmuyor. Yıl hesabına vurduğunuzda ise zaten bir otobüs bileti parasına tüm gün gözlüksüz ve kendi gözünüzle harika görme şansına sahip olmuş oluyorsunuz.

Sorumuzun cevabına tekrar gelecek olursak eğer evet, astigmatlı lensler yani torik lensleri kullanan kişiler normal lens kullanan bir kişinin sahip olduğu avantajların tümüne aynı şekilde sahip olarak lens kullanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM