Astigmatlı Lens (Torik Lens) Gece Görüşü Sorunu

Astigmatlı Lens (Torik Lens) Gece Görüşü SorunuBu yazıyı okuduğunuza göre siz de bir Astigmat hastasınız ve torik lens yardımıyla görüşünüzü düzeltiyor ve hatta belki hem asitgmatınızı ortadan kaldırıyor hem de gözlerinizin rengini değiştirerek gözlerinize anlam yüklü bakışlar kazandırıyorsunuz.Kontakt lenslerinizi kullandığınız süreç içerisinde tüm bu avantajları elde ederken diğer yandansa geceleri ve özellikle akşam saatlerinde görme konusunda büyük güçlükler mi çekiyorsunuz? Hiç merak etmeyin, sandığınızın aksine yalnız değilsiniz.

Teknik ve tıbbi terimlerden tamamen azede şekilde bu sorunu neden yaşadığınızı birkaç basit cümleyle açıklayabiliriz;

Astigmat hastası olup kontakt lens kullanan kullanıcıların asıl problemi kornea tabakasının köşesi veya göz bebeğinin ön kısmıyla birlikte başlar. Korneanın yuvarlak ve tıpkı tenis topunu andıran fiziksel bir yapısı vardır. Işık gözünüze doğru yansıdığı anda tüm bu ışıklar gözünüzün tek ve ana merkezi üzerinde toplanır.

Oysa astigmatı olan hastalarında gözün kornea yapısı tenis topundan ziyade daha çok bir futbol topunu andıracak şekildedir. Bu durumda gözünüze yansıyan ışıklar tek bir noktada buluşmak yerine farklı ve birden çok noktada birleşirler. Sonuç olarak ışıkların birleşimi farklı açılardan gerçekleştiği için bu durum keskin görmeyi güçleştirecek ve daha zayıf görüş kalitesinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bu sorunun gündüzleri bir nebze daha düşük yaşandığı büyük bir gerçek. Zira gündüz zaten her yer aydınlık olduğu için ışık dengesi son derece kusursuzdur. Oysa akşam ve gece saatlerine ışıktan yoksun olmamızın yanı sıra düşük ışık dengesi vardır ki, bu durum astigmat hastalarının çok daha zor görmesine sebep olur. Peki, bir astigmat hastasının hem kontakt lens kullanıp hem de geceleri yüksek kalitede görüş konforu elde etmesi için neler yapması gerekiyor?

İlk ve en basit yöntem; geceleri olabildiğince kontakt lens kullanmamaktan ve yanınızda acil durumlar için daima gözlük bulundurmaktan geçiyor. Olası durumlarda yanınızda gözlük olursa Astigmatınızın sizi çok rahatsız etmesi durumunda hemen kontakt lenslerinizi bırakıp gözlüklerinizi kullanarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Ayrıca, hybird kontakt lens yani melez kontakt lens kategorisinden de bazı ürünler astigmatı olan kişilerin gündüz ve gece daha yüksek verim almasına yardımcı olabiliyor. Tabii, bu lenslerden hangisinin size uygun olduğunu öğrenmeniz için hekiminize başvurmanız gerekecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM