Balığın Retina Yapısı İncelemeleri Kontakt Lens Presbiyopi Hastaları İçin Faydalı Olacak

Balığın Retina Yapısı İncelemeleri Kontakt Lens Presbiyopi Hastaları İçin Faydalı OlacakPresbiyopi göz hastalığı, göz merceğinin gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir. Göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi hipermetropi ile aynıdır, ancak presbiyopi, kırklı yaşlarda başlar. Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar insanda presbiyopi vardır..Presbiyopi hastalığının belirtisi, okurken nesneleri uzaklaştırma ihtiyacıdır. İlerleyen zamanlarda bu bulanık görme  ve alın, şakak bölgesinde bazı ağrılar oluşur. Presbiyopi rahatsızlığının tek çözümü, okuma gözlüğü veya kontakt lens ile optik düzeltmedir.Presbiyopi rahatsızlığında en belirgin problem, gözün odaklanamamasıdır. Bu odaklanma problemini çözmek için de yapılan araştırmalarda fil balığı olarak da bilinen Gnathonemus Petersi’nin retina yapısı keşfedildi. Fil balığı, çok az bir ışıkta, çamurun içinden dahi düşmanlarını seçebilecek kadar kuvvetli bir görüş yeteneğine sahip. Bu görüş yeteneği, fil balığının eşsiz retina şeklinden geliyor. Fil balığının retinası yapısı şu şekilde: yan çeperlerde sıralı halde girinti çıkıntı şeklinde yansıtıcılar bulunuyor. Bu yapı sayesinde ışık toplanıyor ve özellikle kırmızı dalga boylarını yoğunlaştırıyor.

Araştırmacılar fil balığının retina şeklini örnek alarak tasarlayacakları lens ile presbiyopinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Tasarlanan lensin temel amacı odaklanma süresini milisaniyelere düşürebilmek. Fil balığından ödünç alınarak tasarlanan kontakt lenste ışığı toplayıp yoğunlaştırmak için içleri ışığı yansıtacak alüminyum ile kaplı camdan girintili çıkıntılı bir yapı oluşturulmuş. Bu çıkıntılara çarpan ışık toplanarak görülmesi istenilen dalga boylarına ayarlanabiliyor. Laboratuvarda mekanik göz modeli üstünde yapılan deneylerde görüş kalitesini artırdığı ispat edilen lensin göze uyumlu prototipin yapılabilmesi büyük önem taşıyor. İnsan gözüne tamamen uyumlu olan lensi üretebilmek için sürdürülecek olan deneyler en az 5 ile 10 yıl arasında bir zaman alacak. Bu yeni lens tasarımı için lensin yumuşak, esnek yapısını bozmadan lense odaklanmayı sağlayacak sensörler ve mini bir elektrik devresi eklenmesi gerekli. Lens, ihtiyaç duyduğu elektriği üzerine yerleştirilecek olan nano teknolojik güneş panelleri sayesinde karşılayacak.

Yapılan deneyler sonuç verirse ve bu lenslerin seri üretimi sağlanabilirse şu anda kullanılan kontakt lenslerin fiyatına yakın bir fiyattan piyasaya sürülmesi amaçlanıyor. Bu da demek oluyor ki, presbiyopi yakın gelecekte insanlar için büyük bir sorun olmaktan çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM