Bebeklerde Görülmesi Muhtemel Göz Hastalıkları

Bebeklerde Görülmesi Muhtemel Göz HastalıklarıBebeğimizin doğumdan sonra yakalanabileceği bir takım göz hastalıkları vardır. Bu hastalıklar çeşitli gözlemlerle tanısı konabilen hastalıklardır. Erken teşhis önemlidir. En sık karşılaşılan şikayet ise genelde gözlerde çapaklanmadır. Doğumdan sonra yeni dünyaya gelen bebeğimizin gözlerinde çapaklanma, kanlanma oluşması normaldir. Hemen endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bu çapaklanma ve kanlanma 1-2 günden fazla sürüyor ise bebeğinizi bir hekime göstermeniz onun göz sağlığı açısından yararına olacaktır. Nitekim her zaman denildiği gibi erken teşhis göz sağlığı için de oldukça önemlidir. Göz tembelliği, şaşılık, hipermetrop görülmesi muhtemel göz hastalıklarıdır.bebek-hastalik-goz

Bebeklerde Göz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gözde çapaklanma ve kızarıklık önemli bir belirti olabilir. Bunun yanında sürekli göz kırpma gibi semptomlarda bir rahatsızlığın habercisidir.

Bebeklerde Göz Tembelliği Nedir?

Bir gözün diğerinden az görmesidir. Farkedilmeyen göz tembelliği ileride tedavi şansının ortadan kalkmasına yol açacağından anne-babaların bebeklerinin göz sağlığını doğumdan itibaren sık sık onları bir hekime götürerek kontrol ettirmeleri bebeğin gelecekteki yaşamına büyük katkısı olacaktır. Rutin kontrol zamanları 1 yaşında, 3 yaşında ve 6 yaşındadır.

Bebeklerde Hipermetrop Nedir?

Yakını görememe hastalığı olan hipermetrop genelde doğuştan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Ebeveynler bebeklerini göz muaynesine sokarak bunun teşhisi koydurabilir. Eğer sık göz kırpması, gözlerde sulanma var ise bunu ciddiye almalıdırlar. Hekim hipermetrop teşhisini koyduktan sonra göz numarasını saptar ve buna uygun gözlük tavsiyesinde bulunur.

goz-nasil-hastalik

Bebeklerde Hipermetrop Düzelir Mi?

Hipermetrop genel olarak yeni doğan bebeklerde görülür ve zamanla göz numarası giderek küçülerek bu kusur ortadan kalkar. Yani bebeklerde hipermetrop rahatsızlığı düzelebilir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz bebeğiniz ilk başta hipermetrop olarak dünyaya gelir ve zaman içerisinde göz küresi büyümeye başlar. Göz küresinin büyümesi demek çocuğunuzun gördüğü görüntülerin iyileşmesi demektir. Ancak zamanında bu göz küresi büyümesi durmaz ise gelecekte çocuğunuz ki bu 10 yaşını bulabilir, miyop tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda hekim kontrolünün önemi öne çıkar. Düzenli aralıklarla göz kontrolü yaptırmanın önemi burada anlaşılır. Bu gibi durumlarda miyop teşhisi konduğunda hekim gerekli göz numarasına uyan gözlüğü tavsiye eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM