Behçet Hastalığı Tanı ve Testleri

Behçet Hastalığı Tanı ve TestleriBehçet hastalığı, insan vücudunun birçok farklı bölgesini etkileyebilir. Vücudun bağışıklığını hedef alan ve etkileyen bir hastalık olan Behçet hastalığı,  genellikle ağız içi ve dudak bölgesi ile kasık bölgesinde küçük yaralar olarak kendisini gösterir. Eklem, göz, kalp, beyin gibi bölgelere de sıçrama ve iltihaplara sebep olmak gibi riskleri vardır.Hastalık adını Doktor Hulusi Behçet’ten alıyor. Hulusi Behçet, 1937 tarihinde hastalığı teşhis ediyor ve hastalık literatüre onun soyadı ile geçiyor.

Hastalığa Ne veya Neler Sebep Oluyor?

Kesin olarak saptanmış bir bilgi olmamakla beraber kalıtım ve mikrobik oluşumlardan söz ediliyor.  Bazı bünyelerin kalıtımsal olarak Behçet hastalığına yatkın olabileceği üzerinde duruluyor. Ayrıca özellikle dudak çevresinde görülen uçukların,   iltihap ve yaydığı mikroplar sebebiyle hastalığı tetiklediği üzerinde duruluyor.

Behçet Hastalığı Hangi Belirtilerle Fark Edilebilir

Behçet hastalığının en yaygın belirtisi, ağız kenarı ve içindeki yaralardır. Her ağız yarası behçet hastalığı anlamına gelir diyemeyiz ama bu yaralar behçet hastalığı için ilk sinyal mahiyetinde olabilir.

Kasık, genital bölge ve çevresinde çıkan yaralar da behçet hastalığını gösteriyor olabilir. Kırmızı sivilce görünümlü bir görüntü ile başlar ve zamanda daha can sıkıcı bir görüntüye sebep olabilir.

Kan inmesi, görme problemleri, bulanıklaşma vb. göz problemlerinin altında sıklıkla behçet hastalığı çıkmaktadır

Vücudun çeşitli bölgelerinde deri zerinde yaralar görülüyorsa ve bunlar iltihap da yapıyorsa behçet hastalığından söz edilebilir.

Bilek ve dirsek gibi eklem bölgelerinde iltihaplanmaya, ağrı ve şişmelere rastlıyorsanız yine Behçet hastalığından şüphe etmekte haklısınız diyebiliriz.

Damar iltihaplanmaları ciddi sıkıntılara neden olan belirtilerdir. Tıkanma ve kanama görülebilir ve bu bağlamda bacağın çeşitli bölgelerinde ağrılı şişkinlikler ortaya çıkabilir.

behcet-hastaligi

Tanı Koyma ve Paterji Testi

Paterji testi,  behçet hastalığını tanımlayabilmek için uygulanabilecek tek testtir. Steril bir enjektör vasıtası ile deri altına şırınga edilen maddenin,  yaklaşık iki gün nelere sebep olduğunu gözlenir. Maddenin verildiği bölgede kabarcık veya benzeri sıkıntılar kendisini göstermeye başlamışsa behçet hastalığı tanısı konulabilir. Ancak hemen belirtmek lazım ki bu test;  tanıyı tek başına sağlamak, kesinlikten söz edebilmek için diğer belirti ve incelemelerin de devreye girmesine ihtiyaç duyar. Behçet hastalığı tanısı sürecinde istenilen kan vb. testler ise vücuttaki şikâyet ve Paterji testinden çıkan sonuca neden olabilecek başka bir rahatsızlık olup olmadığını anama için yapılır.

behcet-hastaligi-tani

Behçet Hastalığının Tedavisi Mümkün müdür?

Hastalık kesin tedavi edilemeyen ancak kontrol altına alınabilen hastalıklardandır. Sebep olduğu sıkıntılar ilaçlarla giderilebilir;  düzenli tedavi, kontrol ve ilaç alımı desteği ile yayılması, ilerlemesi kontrol altına alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM