Bulanık Görmenin Nedenleri

Bulanık Görmenin NedenleriBu yazımızda sizlere bahsedeceğimiz konu bulanık görme nedenleri ve bulanık görme tedavisi ile ilgili olacak. Bulanık görme nedenlerinde bazılarını şöyle açıklayabiliriz;Katarakt

Katarakt göz lensinin buğulanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Oldukça yavaş ilerler ve ilerleyen dönemlerinde gözün bulanık görmesini, çift görmeye neden olabilmektedir.

Miyop

Uzağı görememe hastalığıdır.bulanık görmenin en yaygın nedenidir. Miyop olan hastaların sayısı dünyada oldukça fazla olduğu için bulanık görmeye neden olan en büyük hastalıktır denilebilir. Genellikle ekran karşısında fazla kalmak ve çok kitap okumak gibi nedenlerden dolayı 8-12 yaşları arasında ortaya çıkar.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon göz içerisindeki retina dokusuna kan sağlayan damarlara zarar verebileceği için bulanık görmeye sebep olabilir.

bulanik-gorme-sebepleri

Şeker Hastalığı

Uzun dönem boyunca şeker hastası olan birinin diyabetik makulopati adı verilen görme bozukluğuna yakalanma olasılğı vardır. Bu hastalık retinada yer alan kan damarlarının sıvı ve protein sızdırmasına neden olarak bulanık görmeye sebebiyet verebilir.

Göz Tansiyonu

Diğer adıyla Glokom optik sinir hasarını devam eden süreçte ortaya çıkarak görme kaybına neden olur. Zaman içerisinde ilerleyen bu hastalık bulanık görme, mide bulantısı, kusma, gözde ağrı ve kızarıklıklara neden olur.

goez-tansiyonuna-dikkat-ani

 Düşük Kan Şekeri

Kan şeeri seviyesi 70 mg altına düştüğünde göz bulanıklığına neden olabilmektedir. Şeker hastalarında yaygın olarak karşılaşılabilen bir durumdur.

Mini Felç

Gerçek bir felç gibi değildir. Beyin hücrelerinin ölümüne neden olmaz, fakat gözde bulanıklaşmaya neden olabilir. Ayrıca kansızlık, migren, hamilelik, göz nezlesi, alkol zehirlenmesi, kornea ülseri, papila ödemi, kronik göz kuruluğu ve astigmat görüş kırılım sorunu gibi nedenler de bulanık görmeye yol açabilmektedirler.

Gözün bulanık görmesi nasıl geçer sorusuna cevap verecek olursak, cevapları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kan şekeri dengede tutulmalı
  • Görme kırılım tedavisi uygulanmalı
  • Tansiyon dengede tutulmaya çalışılmalı
  • Glokom, yani göz tansiyonu tedavisi yapılmalı
  • Uzun süre devam eden bulanık görmede doktora başvurulmalı

 

Sizlere kısaca bulanık görmenin nedenlerini açıkladık. Eğer siz de böyle bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, bir göz doktoruna giderek bulanık görme testi yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM