Çay, Kahve ve Alkol Tüketiminin Lense Etkisi

Çay, Kahve ve Alkol Tüketiminin Lense EtkisiKontakt lens kullanıcılarının en büyük sorunlarının başında göz kuruluğu sorunu yatıyor. Üstelik kontakt lens kullanmıyor olsanız bile göz kuruluğu sorunuyla karşılaşabiliyorsunuz. Elbette lens kullanıcılarının bu sorunla karşılaşma riski sıradan bir insana göre çok daha yüksektir.Kontakt lens kullanırken gözlerinizin kurumasına ve kızarmasına neden olan, batma hissinin ortaya çıkmasında rol oynayan birçok etmen vardır. Tükettiğiniz içilebilir sıvılar da bu sorunların ortaya çıkıyor olmasındaki en önemli nedenlerden biri olabilir.

Göz kuruluğu yaşayan lens kullanıcıları genel olarak göz damlası kullanarak veya eskimiş lenslerini değiştirdiklerinde bu sorundan kurtulur fakat her zaman işe yaramıyorsa içtiklerinize dikkat etme vakti gelmiş demektir.

Çay, kahve ve alkol yalnızca vücudumuzun değil, gözlerimizin de en büyük düşmanlarından biri olabilir. Elbette bu sıvıları yeteri kadar kullanmanın kimseye çok büyük bir zararı olmayacaktır ancak fazlasının kullanılması halinde ilk olarak çekeceğiniz sıkıntıların arasında göz kuruluğu yer alacaktır.

Tükettiğimiz her üründen nasıl ki vücudumuzun büyük bir bölümü etkileniyorsa pekala gözlerimizde etkilenir. Bu nedenle tükettiğimiz tüm sıvılar konusunda oldukça hassas davranmalıyız.

Çay, kahve ve alkol gibi içecekler gözlerinizi doğrudan etkileyerek gözlerinizin kurumasına neden olur. Gözünüzün yüzey tabakasının her zaman göz yaşıyla dolu ve nemli olması gerekir. Bu sıvıların yoğun tüketimi sonrasındaysa göz yaşımızdaki sıvı da azalma meydana gelir ki, bu da göz kuruluğu sorununun tetikleyicilerinden biri olabilir.

Peki, tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

  • Çay, kahve ve alkolü minimum düzeyde tüketin.
  • Bolca vücudunuza yararlı sıvılar ve su tüketin.
  • Gün içerisindeki sıvı tüketiminizi dengeleyecek pratik yöntemler geliştirin.
  • Göz kuruluğunun şiddetli bir hal alması durumunda profesyonel destek için göz doktorunuza başvurun.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM