Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?

Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?Özellikle çocukluk dönemi içerisinde gözlük kullanmak, çocuklar için başlı başına büyük bir problemdir. Zira, bu dönemde duygusal açıdan daha hassas yapıya sahip olan çocuklar gözlüklerinden dolayı arkadaşları arasında alay konusu olabilir veya gözlük onu bazı aktivitelerden uzak tutan önemli bir etken olabilir. Böyle durumlarda kontakt lens düşünen ailelerinse aklındaki en önemli soru çocuklar lens takabilir mi? Sorusudur. Hadi bu soruya geniş bir şekilde nedenleriyle birlikte cevap verelim;Çocuklar Lens takabilir mi?

Duruma teknik açıdan bir bakış atacak olursak belki şaşıracaksınız fakat değil çocuklar bebekler bile kontakt lens kullanabilir. Özellikle çocuklar spor aktivitelerinde yaşadıkları zorluklar ve gözlüklerin görüntülerini değiştirmesi gibi nedenlerle ailelerinin karşısına kontakt lens kullanma talebiyle çıkabilirler. Bu durumda çocuğunuzun lens takıp takamayacağını iki önemli faktör etkiler.

Bunlardan ilki çocuğunuzun kontakt lensi karşılayabilecek yeterliliğe ve sorumluluk duygusuna sahip olup olmadığıdır. Çocuğunuz pek ala kontakt lens takabilir fakat kontakt lenslerin bakımını ve kontakt lenslerin kullanma sorumluluğunu kendi başına üstlenmesi gerekir. Bu sorumlulukları üstleneceğini söyleyen çocuğunuzun bu gereklilikleri yerine getirip getiremeyeceğine karar vermek ise ikinci önemli ve size bağlı olan faktördür.

Evet, kontakt lens bir çocuğun görüşünü düzeltebilir ve ona spor faaliyetlerinden tutun da hayatının en önemli sahnelerine kadar çerçeveler olmadan berrak bir görüş sunabilir. Fakat gerekli bilinçlendirmenin yapılmaması ve çocuğunuzun kontakt lens sorumluluğunu üstlenememesi halinde göz hastalıkları başta olmak üzere bu senaryo göz kaybına kadar büyük sonuçlara ulaşabilir.

Yani sonuç olarak özetlemek gerekirse; çocuğunuz gerekli hijyen şartlarını yerine getirebilecek ve kontakt lensin kullanma sorumluluğunu üstlenebilecek kapasitedeyse çocuğunuzun kontakt lens kullanmasında en ufak bir engel yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM