Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?

Çocuklar Kontakt Lens Kullanabilir mi?Birçok çocuk gözlüklerini takmak istemiyor. Özellikle göz sorunu yaşamayan arkadaşlarının arasında tek gözlük takan kişinin kendisi olması haliyle çocuğu karamsarlığa itiyor. Bu aşamada göz doktorlarının ailelerden en sık duyduğu soruların başında “Çocuğum kontakt lens kullanabilir mi?” oluyor.Lens kullanmanın herhangi bir yaşı yoktur. Şu yaşta kontakt lens kullanılabilir veya kullanılamaz diye bir şey yok. buna karşın bu soruya çocuğunuzun kontakt lens kullanmasında bir sakınca yok da diyemeyiz. Bu konuda kararı verecek olan yegane kişi siz, ebeveynler olmalısınız. Zira, çocuğunuzun kontakt lens kullanımı konusunda ne kadar başarılı olabileceğini ve kendini kollayabileceğini siz bilebilirsiniz.

Çocuğunuz Bunları Yapabilir Mi?

çocukların lens kullanması
Yaşı küçük olmasına karşın çocuğunuz yeterli donanıma sahipse kontakt lens kullanabilir

Kontakt lens kullanımında çocuğunuza en büyük yardımcı siz olacaksınız. Eğer çocuğunuz aşağıdakileri yapamayacak biriyse onu en azından gençlik dönemine kadar gözlük kullanması için motive etmeniz gerekir. Bunları yapabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorsanız o zaman sorun yok demektir.

  • Çocuğunuz lenslerini tek başına veya sizin yardımınızla takabilir mi?
  • Siz olmadığınız zamanlarda lensleri ile sorun yaşadığında doğru tepkileri verebilir mi?
  • Gerekli derecede hijyen kurallarını sağlayabiliyor mu?
  • Kontakt lens bakımı işini kendisi halledebilir mi?

Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, çocuğunuzun lens kullanmaya ne kadar yakın veya ne kadar uzak olduğunu belirlemede yardımcı rol oynayan temel etmenlerdir.

bebeğe lens takmak
Bebekler bile ebeveynleri yardımıyla kontakt lens kullanabilir

Şimdi bu maddeleri tekrardan göz önüne alarak çocuğunuzlada görüşerek lens konusunda neleri yapıp yapamayacağınıza karar verin. Şayet yukarıda belirttiklerimizi yapabilecek bir potansiyele sahipse o halde çocuğunuzun kontakt lens kullanması için hiçbir engel de yok demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM