Çocuklarda Sık Görülen 5 Göz Hastalığı

Çocuklarda Sık Görülen 5 Göz HastalığıBebeklerde görme yetisinin gelişmesi 3. ve 4. Aylarda başlamaktadır. Normal zamanında doğmuş bebeklerin retina gelişimi sağlıklı bir şekilde gelişmekle beraber erken doğan bebeklerde bu gelişim için biraz daha zaman gerekmektedir. Ancak iki yeni doğan içinde retina gelişimi ve göz hareketleri anne ve babalar tarafından takip edilmelidir. Bebeklerin ilerleyen dönemlerde hareket halindeki kişiyi ya da nesneyi göz ile takip edebilmesi beklenmektedir. Eğer bu durum gerçekleşmiyorsa göz hastalığıyla ilgili şüphe duyulmalı ve hekime başvurulmalıdır. Bebeklerde tıpkı büyüklerde olduğu gibi görme bozukluklarına rastlanmaktadır. Ancak bebeklerde hipermetrop astigmat tedavisi kolaylıkla yapılabilmekte ve ilerlemesi durdurulabilmektedir.Bebeklerde Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Bebeklerde yeni doğdukları dönem ile başlayan gözyaşı akması ve çapak oluşumu gözyaşı tıkanıklığını akla getirmektedir. İlk bir yaşa kadar masaj yapılarak düzeltilmeye çalışılır. Ancak sorunun giderilmemesi durumunda cerrahi operasyon gerekmektedir. Ayrıca glokom, katarak, göz tembelliği, şaşılık gibi doğumla birlikte gelen hastalıkların yanında alerjik hastalıklar ve enfeksiyona bağlı hastalıklarda görülmektedir. Bebeklerde büyüklerde olduğu gibi görme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde hipermetrop düzelir mi? Sorusu sıkça akıllara gelse de gözlük kullanımı ile bu rahatsızlık kolayca giderilebilmektedir.

Bebeklerde Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde göz bozukluğu nasıl anlaşılır? sorusuna uzmanlar bebeklerin aile tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi gerektiğini ve özellikle yakından televizyon izleme, kitap ya da görsel yayınlara yakından bakma, sürekli gözlerini kısma hareketi ve göz açıp kapama hareketini sık tekrarlama göz bozukluğunun habercisi olmaktadır. Bebeklerde en sık görülen göz bozukluğu hipermetropidir. Bu rahatsızlık beraberinde göz tembelliğini getirmektedir. Bu sorunun çözümü için göz doktoruna başvurulmalı ve gereken tedaviye başlanılmalıdır. Ancak bebeklerde aceleci davranılmamalı ve görme fonksiyonunun yeterliliğini kazanması beklenmelidir. Bebeklerin görme yetileri ilk 4 ayda netleşir ve sonraki aylar objeleri takip etme ve ayırt etme olarak gelişim gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM