Çok Soğuk Havada Lens Takılabilir mi?

Çok Soğuk Havada Lens Takılabilir mi?Ülkemiz dört mevsimi de gören nadide ülkelerden biri. Her birimiz yaz gelince nasıl ki sıcağına katlanıyorsak, en batıdan en doğuya kış aylarında da dondurucu soğuklarla karşı karşıya kalıyoruz. Hal böyle olunca da aklımıza ister istemez “Ne kadar soğukta lens takılabilir?” sorusu geliyor. Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız eğer cevaba ulaşmaya yalnızca birkaç paragraf kadar uzaktasınız.Kışın dondurucu ayları içerisinde kontakt lens takmanın en kötü yanı kullanımının kısmen biraz daha zor olmasıdır. Özellikle yaşadığınız evin içerisi sürekli soğuksa ve siz kontakt lenslerini banyoda muhafaza ediyorsanız, sabah kalkıp o mahmur gözlere buz parçalarını takmak hiç kuşkusuz sizi kontakt lens kullanımından soğutabilir. Bu nedenle elinizden geldiğince lenslerinizi oda sıcaklığında barındırın ve dışarıda soğuktan dolayı oluşabilecek göz kuruluğunu engellemek için yanınızda solüsyon bulundurun.

Biz gelelim sorumuzun cevabına; yapılan son bilimsel araştırmalara göre dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun göz bebeklerimiz bu durumdan etkilenmiyor. Yani sıcaklığın en düşük olduğu illerimizde dahi olsanız her yeriniz üşüyecek ancak gözleriniz üşümeyecek veya donmayacaktır. Bu nedenle soğukluk ne denli kuvvetli olursa olsun kontakt lens kullanmanıza engel değil.

Yine de kar ve tipi gibi durumları da gözden kaçırmamak gerekir. Özellikle doğu illerinde yaşıyorsanız buradaki sürekli kar yağışı ve tipi şeklinde kar fırtınaları kontakt lensleriniz ve sizin için büyük sıkıntı oluşturabilir. Bu nedenle böyle ihtimalleri göz önünde bulundurarak yanınızda daima bir gözlük bulundurmayı sakın ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM