Daltonizmin Tedavisi Var Mı?

Daltonizmin Tedavisi Var Mı?Göz sağlığı konusunda bugün sizinle paylaşacağımız bilgi daltonizm ve daltonizmin tedavileri olacak. Öncelikle daltonizm nedir kısaca anlatalım;Daltonizm Nedir?

Daltonizm, renk körlüğünün diğer adıdır. Göz retinasında koni hücrelerinin olmaması veya eksik olması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır ve tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kullanılan ilaçlar ya da göz sinirinde meydana gelen bozukluklar renk körlüğüne neden olabilir. Renk körlüğünden en fazla meydana gelen sorun kırmızı ve yeşil renklerinin ayırt edilememesidir. Kadınlardan ziyade erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır.

 Tam renk körlüğü ise, bütün renkleri ayırt edememe sorunudur. İleri seviye renk körlerinin karşılaştığı hastalıktır. Özellikle kırmızı, yeşil ve mavi renkleri birbirlerinden ayırt edilemezler.

 

Daltonizm Nasıl Tespit Edilir?

Renkleri ayırmada problem yaşayanlar bir göz kliniğine giderek muayene olarak renk körü olup olmadığını anlayabilirler. Muayene yapılırken renk körlüğü ya da eksik renk görme teşhisi yapılırken ishiara test kitapçığından yararlanılır. İshiara test kitapçığı en az 14, en fazla ise 36 renk görme plakasından oluşur ve renk körlüğü tespit yöntemindendir. Bu kitapçıkta okuyamadığınız ya da görmede zorlandığınız renkler renk körlüğünüzün hangi seviyede olduğuna işaret etmektedir.

 daltonizm-nedir

Daltonizmin Tedavisi Var Mı?

 Renk körlüğü tedavisi var mı sorusuna gelecek olursak maalesef kalıtsal olan bu problemin tedavisi bulumamaktadır. Renk körlüğünün tam anlamıyla tedavisi yoktur ve hiçbir cerrahi müdahale ile düzeltilemez. Bu hastalığın tedavisi olmamakla birlikte günlük yaşam içerisinde çözümü vardır.

ChromaGen (Kromajen) adı verilen sistemde, renk körlüğü bulunan kişilerdeki rahatsızlığın tipine uyhun olarak kontakt lens ve gözlükler üretilmektedir.. Bu kontakt lens ve gözlükler renk körlerinin renkleri ayırt edebilmelerinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca FDA onaylı bu sistemin dünya üzerindeki başarı oranının %97 olduğu tespit edilmiştir.

Renk körlüğü konusunda herhangi bir endişeniz var ise mutlaka bir göz doktoruna görünmeli ve renk körlüğü testi yaptırmalısınız. Renk körlüğü probleminizin olması durumunda günlük hayatta yaşamınızı kolaylaştıracak ChromaGen sisteminin getirdiği çözümle, kontakt lens ya da gözlük alabilir ve kullanabilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinden de ufak çaplı renk körlüğü testlerini uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM