Dereceli Lens Kullanmanın Zararları

Dereceli Lens Kullanmanın ZararlarıDereceli veya Kontakt lensler genel anlamda çok güvenlidir fakat bakımı ve masrafı çok fazladır. Doktorunuzun size vermiş olduğu temizlik tavsiyelerine dikkat etmezseniz ve uzun süreli kullanım yaptığınızda o zaman dereceli lensler gözlerinize zarar verebilir.Dereceli lensler tıbbi cihaz olarak kabul edilir ve yönetmeliği (FDA) AMERİKAN Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmektedir. Gözlerinizin güvenliği için, profesyonel bir montaj ve uzman göz doktoru muayenesi sonrasında tarafından yazılan dereceli lens reçete olmadan asla satın alınamaz.

Lenslerin Bakımı ve Göz Sağlığınız

Bakteriler ve diğer enfeksiyon neden olan maddeler lenslerin çıkarılıp takılması esnasında ve bu durum göz sağlığı riskinizi artırır. Eskiyen dereceli lenslerin özellikle arka yüzlerinde bakteri oluşumu daha fazladır.

Lenslerini her zaman lens solüsyonu temizleyip orijinal saklama kabını kullanın. Doktorunuzun tavsiye ettiği markayı kendinize göre asla değiştirmeyin.  Normal saklama kapları kuru hava girişini önleyemez ise lensleriniz zarar görür ve bu göz sağlınızı etkiler. Normal şartlarda lens saklama kaplarınızı üç ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

Kullanılmış dereceli lenslerden kaçınmalı ve göz doktorunuzun yazmış olduğu lens talimatlarına birebir uyan lensleri almalısınız.

Ayrıca, her zaman taze ve çok amaçlı solüsyonların içinde lenslerinizi saklayın. Bir önceki günden kalan solüsyonun içerisine lenslerinizi koymayın. Bu durum solüsyonun etkinliğini azaltır, muhtemelen lens kirlenmesine ve ciddi bir göz enfeksiyonu neden olur.

Dereceli lens kullanmak kornea ve korneayı çevreleyen kapağı tam kapattığından bu bölgeye ulaşan oksijen miktarını azaltır. Bu yüzden gözlerinizin sağlığı için oksijen sirkülasyonu için gözlerinizin dinlenmesi çok önemlidir. Oksijen eksiliğinden doğabilecek zararları minimize etmek için şu uygulamalara dikkat etmekte fayda vardır;

Göz doktorunuz önerdiği şekilde dereceli lensler takın ve çıkarın, size vermiş olduğu tarihlere mutlaka riayet edin ve değişimlerini yapın.

Modern silikon hidrojenli dereceli lensler seçebilirsiniz. Bu silikon lensler, normal yumuşak dereceli lens materyallerinden daha fazla oksijen geçişi sağlar ve uzun süreli kullanımda daha az zarar verecek lenslerdir.

Başka bir seçenekte sabit gaz geçirgen (GP) dereceli lenslerdir. Gaz geçirgen lensler,  Yumuşak veya silikon lenslere göre çapı daha küçüktür ve korneayı daha az kapsamaktadır. Ayrıca her göz kırpışınızda önemli miktarda hareket ve taze gözyaşı sağlayarak oksijen miktarını artırabilir. Bu iki faktör oluşabilecek göz zararlarını diğerleri ile karşılaştırdığımızda minimize etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM