DİA ve BC nedir? Lens Değerleri

DİA ve BC nedir? Lens DeğerleriKontakt lensiniz için reçetenizi elinize aldığınızda üzerinde birçok karmaşık değer göreceksinizdir. Bazı özel hastanelerin reçetelerinde bu değerlerin neyi sembolize ettiği küçük puntolar ile yazılsa bile çoğu kullanıcı DİA ve BC Nedir sorusunun cevabını lens reçetesine bakarak göremeyebilir. Lens reçetenizin üzerinde yer alan DİA ve BC değerleri esasen son derece önemli ve lensinizde olması gereken iki önemli kriteri belirtmektedir.DİA ve BC Nedir?

DİA ve BC Nedir

DİA

DİA değeri sizin kullanacağınız kontakt lensin çapını belirten değerdir. Bu değer mm cinsinden verilir ve lensinizin size konfor sunabilmesi için son derece önemlidir. Bu değer sayesinde lens gözünüze tam olarak oturacak ve gözünüzdeyken hareket etmesinin önüne geçilecektir.

BC

İngilizce olarak Base Curve şeklinde kullanılan bu değer ise gözünüzün temel eğrisi yani bombe oranını belirtir. BC sayesinde lens gözünüzü sıkmayacak ve tam olarak uyum sağlayacaktır.

DİA ve BC’yi tam olarak dikkate almalıyız?

Maalesef ülkemizde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri de insanların “Ne olursa olsun.” mantığıdır. Göz sağlığı çok önemlidir. Gözünüzün sağlığını bozmadan kontakt lens kullanmak istiyorsanız konfor elde etmeniz bu konforu elde etmeniz için de doğru ölçümler sonucunda doğru değerlere sahip olan kontakt lensleri kullanmalısınız.

DİA ve BC Nedir bilmeden kontakt lens almayın. Özellikle bu değerlerin neden bir lens için önemli olduğunu öğrendiniz. Bu değerler dışında kullanacağınız lensler gözünüze tam uyum sağlamayabilir ve kullanım aşamasında size konfor sıkıntısı çıkartabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
BC Nedir DİA nedir

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM