Düşen Lens Tekrar Takılır mı?

Düşen Lens Tekrar Takılır mı?Kontakt lenslerin gözden durduk yere düşmesi kullanıcıların başına pek gelen bir durum değildir. Zira kontakt lensler yapışkan bir yapıya sahip olmayışına karşın gözünüzün içerisinde yer almaya başladığı andan itibaren göz kapaklarınız kontakt lenslerinizi olması gereken yerde tutmak için çaba gösterir. Bu durumda kontakt lensler tam olarak gözümüzün merkezinde yer alır ve dışarıdan bir etkiye maruz kalmadığı sürece kesinlikle düşmez, düşemez.Yine de, diyelim ki gözlerimizi ovuşturduk veya gözümüze kaçan bir toz nedeniyle kontakt lenslerimizi çıkartmak durumunda kaldık. Şimdi böyle bir durumda tekrardan aynı kontakt lensi takmamız mümkün mü? Teorik olarak her ne kadar bir kontakt lensin gözden düşmesi mümkün olmaz olursa olsun, düşen bir kontakt lensi tekrardan gözünüze takmamız çok büyük göz hastalıkları ve hatta körlüğe neden olabilir.

İstediğiniz kadar hijyenik bir ortam içerisinde kontakt lensinizi düşürün. Hiç önemli değil, sizin göremediğiniz fakat gerçekten o bölgede yer alan sayısız mikroorganizma vardır. Ve bu mikroorganizmaların kontakt lenslerinizin üzerine çıkması için yalnızca bir saniyeden daha az bir süre temas etmesi dahi yeterlidir.

Kontakt Lens Düştüğünde Takmadan Önce Ne Yapılır?

İlk aşamada düşürdüğünüz lensinizi mutlaka avucunuzun içerisine alarak lavobonun yolunu tutun. Daha sonra temiz bir obje yardımıyla lenslerinizi bir kenara bırakın ve ellerinizi bol köpüklü suyla yıkayın. Yıkama işleminin ardından kontakt lens solüsyonunuzla lenslerinizi bolca yıkayıp ovalayın. Yanınızda kontakt lens solüsyonunuz yok mu? O halde kontakt lens suyu yoksa ne yapılır isimli yazımızı okuyun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM