Gelişen Teknoloji İle Göz Hastalıklarında Erken Tanı

Gelişen Teknoloji İle Göz Hastalıklarında Erken TanıGelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği yeniliklerin doğru şekilde kullanılması aslında hayat kurtarıcı olmaktadır. Özellikle Tıp alanında meydana gelen yeni gelişmeler ile birçok hastalık önceden fark edilmekte ve tedavisine erken süreçte başlanmaktadır. Bu sayede hastalığın boyutu artmadan önlenmektedir. Günümüzde her alanda kullanılan bilgisayarlar özellikle tıp alanında ve göz hastalıklarında görme duyusunu tam olarak incelenmesi ve en küçük noktayı bile tam olarak belirleyebilmesi sayesinde birçok hastalığın tedavisine erken tanı yöntemi ile başlanabilmektedir.Göz Hastalıkları Nelerdir?

Her kişide görülebilecek bir rahatsızlıktır. Gözler diğer organlar gibi vitamine ve iyi korunmaya gereksinim duyan organlardır. Birçok farklı türde göz hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıklardan en sık görüleni göz enfeksiyonudur. Göz enfeksiyonu genellikle eksik hijyenden kaynaklanmaktadır. İlaç tedavisi ile geçmesi mümkündür. Bunun dışında göz tümörleri, retina hastalıkları, katarakt, şaşılık, görme bozuklukları ve keratokonus gibi hastalıklar bulunmaktadır. Erken tanı yöntemi ile bu hastalıkların gelişim evreleri yavaşlatılarak tedavi süreleri kısaltılmaktadır.

Göz Hastalıklarının Teşhisi Nasıl Olur?

Göz hastalıkları göz doktoru tarafından gelişmiş teknolojik araçlar ile hastanın şikayetine yönelik yapılan muayenede anlaşılmaktadır. Ancak göz doktoruna gitmeden önce hasta yaşadığı rahatsızlık belirtileri ile de göz hastalığının varlığını anlayabilmektedir. Örneğin göz damarlarının incelmesi tedavisi için öncelikle hastanın muayenesi yapılmalı ve tedavi aşamasına geçilmelidir.

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, korneanın miyop ve astigmat rahatsızlıklarından dolayı incelmesi ve sivrileşmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Keratokonus hastaları hastalık ilerlemeden hastalığın farkına varamamaktalar. Ancak göz muayenesini aksatmadan yaptıran kişilerde bu hastalığın teşhisi erken tanı ile konmakta ve tedavisine başlanılmaktadır. Keratokonus hastaları göz kamaşması, ışığa karşı hassasiyet, okumada güçlük çekme ve miyop ve astigmat problemlerinin sürekli ilerlemesi problemlerini yaşamaktadırlar. Bu faktörler hastalığın belirleyicisidir.

Keratokonusun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığa müdahale iki şekilde olmaktadır. İlk olarak görmeyi azaltıcı etkenlerin ortadan kaldırılması için çalışma yapılmaktadır. Hastaya kontakt lens uygulaması yapılır. Ancak hasta kontak lense uyum sağlayamıyorsa göz içi lens uygulamasına geçilir. İkinci olarak hastalığın gelişim sürecini durdurmaktır. Bunun için CCL yöntemi uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM