Göz Gribinin Belirtileri

Göz Gribinin BelirtileriÖzellikle sıcak havalarda adeta bir virüs gibi oldukça hızlı yayılan göz gribi, kişiden kişiye hızla bulaşabilen bir hastalıktır. Daha yeni doğan bebeklerde bile görülebilen bu hastalık, mutlaka doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir. Göz gribi diğer bir adıyla göz nezlesi, gözlerde oluşan kızarıklık, sulanma, akıntı ve bulanık görme olarak meydana gelmektedir. Peki, göz nezlesi nasıl bulaşır, kaç gün sürer?Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır?

Göz nezlesi, yanlış bilinenin aksine bulaşıcı bir hastalıktır. Bir gözde meydana gelen göz nezlesi, diğer biz göze veya ailenizdeki diğer fertlere de bulaşabilir. Göz gribi genellikle ortak eşyaların kullanımından, öpüşmekten veya yakın temasta bulunulduğu zaman bulaşır. Her yaşta görülebilen bir hastalık olan göz nezlesi, sıcak havalarda veya havuzlarda da bulaşıcı özelliğe sahiptir. Klimanın yarattığı kuru hava, sıcak, tozlu ve polenli havalarda göz nezlesi, hava yoluyla da bulaşabilir. Ayrıca iyi klorlanmış havuzlarda da bu hastalığa yakalanmamak için mutlaka havuz gözlüğü kullanılmalıdır.

kis aylarinda can sikici sorun haline gelen sinuzit, siddetli bas agrilarina neden olabiliyor.

 

Göz Nezlesi Kaç Gün Sürer?

Göz nezlesi, yetişkin kişilerde en az 7 en fazla 10 gün aralıklarla devam edebilmektedir. Grip tedavisi, göz nezlesini iyileştirmediğinden göz nezlesi için damla veya ilaçlar tavsiye edilir.

Göz Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Göz nezlesi, çabuk ve birçok farklı yolla bulaşabilen bir hastalık olduğundan, belirtileri de kişinin fark edebileceği türden uyarılardır. Göz nezlesinin en belirgin özelliği gözlerde oluşan aşırı sulanmadır. Bunun dışında gözlerin birinde veya ikisinde görülebilen ağrılar, kaşınma ve yanmalar veya göz kapaklarının şişmesi gibi belirtiler gösterebilir.

Göz Nezlesinin Tedavisi Nedir?

Göz nezlesinin tedavisi, nezlenin durumuna bağlı olarak yapılır. Eğer alerjik göz nezlesi problemi yaşanıyorsa hastaya ilk müdahalede soğuk baskı ve yapay gözyaşı uygulanarak tedavi edilir. Eğer bakteriyel nezle hastalığı varsa hastaya, göz damlası veya kremi önerilir. Daha da ilerlemiş bir göz nezlesine sahip hastalara ise göz yıkama işlemi veya acil tıbbi müdahale uygulanır.

“Göz nezlesi kaç gün sürer, göz nezlesinin belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?” sorularına yanıt bulduğunuz yazımızdaki uyarıları dikkate alarak ve kişisel bakımınıza özen göstererek bu hastalıktan kolaylıkla kurtulabilir veya bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM