Göz Hastalıkları

Göz HastalıklarıÜlkemiz insanlarında bir çok hastalık olduğu gibi göz hastalıkları da zor ve baş edilmesi güç bir rahatsızlıktır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken ve bilinçli tedavi çok önemli. Peki bu hastalık çeşitleri nelerdir?Çeşitleri : Miyop, prebiyond, relex smile,  vilterolizis ve göz de uçuşmalar, katarakt, retina yırtıkları ve dekolmanı, leke tedevisi (sarı nokta hastalığı) göz estetiği, şaşılık, orbita lakrimal sistem blefarit, presbiyopi, renk körlüğü,üveit, göz tembelliği, göz tıkanıklığı, kornea, gözün kırma kusurları gibi daha bir çok hastalık çeşidi bulunmaktadır. Peki göz kırma kusurlarını, tedavisini yani yüksek numaralı ve uzun süreli lens tedavisini araştıralım.

Tedavi Şekli Nedir? Gözdeki kırma kusurları olan hastalara kornea’nın ön yüzüne takılan özel merceklere “kontakt lens” denir. Kontakt lenslerin görevi gözün daha net görmesini sağlar. Genelde gözlük takmaktan rahatsızlık duyan hastalar tercih etmektedir. Cerrahlarımız kimi zaman zorunlu kimi zaman da gönüllü hastalara uygulamaktadır. Özellikle yüksek astigmatizmsi olan kişilerde ve yüksek numaralı gözlük kullanmak istemeyen kişilerde zorunlu görülmüştür.

goz-hastalik

Lenslerin Kullanımı :

  • Ömürleri 3-12 ay arasında değişmektedir.
  • Belirli sürelerde değiştirilmektedir.

Doktorunuzun belirttiği sürelerde çıkarılıp takılması gerekmektedir.

        Bakımı :

  • Lensleri her çıkardığımızda bakım sülüsyonu ile temizlenmelidir.
  • 15 günde bir lens proteini ile temizlik yapılmalıdır.
  • Saklandığı zaman haftada bir solüsyon suyunun değişmesi gerekmektedir.
  • 6-12 ay sonlarında doktor kontrolü gerekmektedir.
  • Gözlerinizin sağlığı için önerilen kurallara uymamız gerekmektedir.

Zararları : Lenslere dokunmadan önce ellerimizi temiz olduğuna emin olana kadar güzelce yıkamalıyız. Lens temizliğini çok dikkatli yapmalıyız. Aksi takdirde mikrop ve enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir. Eğer tozlu ortamlarda çalışıyor iseniz kontakt lensleri tercih etmemelisiniz. Aksi taktirde enfeksiyon lenste ilerler ise göz de bulanıklığa yol açar, ve “akantamoba” isimli enfeksiyona dönüşür. Bu da hastanın gözünü kaybetmesine dahi yol açabilir. Lensleri taktırmadan önce hastalar güzelce bilinçlendirilmeli. Daha sonra kullanmaya başlanılmalıdır.

Fiyat : Lenslerin fiyatları 25 TL ‘den 300 TL’ye hatta daha fazla miktara bile bulabilirsiniz. Unutulmaması gereken tek şey her şeyin sağlığımız için olduğunu bilmemizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM