Göz İçi İltihaplanması Tedavisi

Göz İçi İltihaplanması TedavisiGöz içerisinde bulunan 3 katmandan herhangi birinin veya birkaçının iltihaplanması ile oluşan rahatsızlığa üveit adı verilir. Büyük bir ağrı ve görüşte bulanıklık ile kendisini gösteren üveit, hastanın kendisini göz doktoruna gitmek zorunda hissetmesine yetecek kadar rahatsız edici bir hastalıktır.Göz iltihaplanması Neden Olur?

Bu rahatsızlığın nedeni yaklaşık olarak %40 ihtimalle net bir şekilde tespit edilememektedir. Göz iltihabı; virüs, mantar, parazit gibi etkenlerle oluşabileceği gibi başka herhangi bir rahatsızlığın göz üzerindeki etkisi ile birlikte de açığa çıkabilir. Bağışıklık sisteminde oluşabilecek zayıflık da bu hastalığın görülmesi ihtimalini arttıran bir etkendir.

goz-alerjisi

Göz İltihaplanması Belirtileri

Göz iltihaplanmasının gözün hangi kısmında olduğu, ortaya çıkacak olan belirtileri etkilemektedir. Eğer ki gözün ön kısmında iltihaplanma oluşursa gözlerde kanlanma, ışığa karşı hassasiyette artış, bulanık görme ve yoğun göz ağrısı gibi belirtiler baş gösterecektir. Gözün arka kısmında oluşan iltihaplanmalarda bulanık görme ve gözlerde sulanma belirtileri açığa çıkar. En ciddi boyutta olan merkezi bölgedeki iltihaplanmalarda ise rahatsızlığın şiddetine göre görme yetisinde azalma veya tamamen görme kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Üveit Tespiti ve Tedavisi

Gözün ön kısmında oluşan iltihaplanmalar mikroskop aracılığı ile doğrudan görülebilmektedir. Vücut içerisinde mikroskopla bakıldığında iltihaplanmanın doğrudan görülebildiği tek organ gözdür. Ancak iltihaplanmaya neyin sebep olduğunu öğrenmek için her zaman mikroskop yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda iğne ile gözden örnek alınarak test yapılması gerekmektedir. Tabii bu testler yapılmadan önce görme kesinliği ve göz tansiyonu ölçülmelidir.

Gözde herhangi bir hasar kalmaması adına gözde oluşan iltihabın tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Bu iltihap temizlenirken de nasıl bir tedaviye yönelmek gerektiği hastalığın sebebine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Üveit tedavisi için kullanılan ilaçlar bazı yan etkiler doğurabilse dahi iltihabın oluşturacağı hasarla kıyaslandığında göz ardı edilebilecek seviyededir. Çok ciddi seviyelerde olmayan iltihaplanmalarda kortizonlu veya antibiyotikli göz damlaları kullanılmaktadır. Aynı zamanda göz bebeğinin büyümesini ve istirahat etmesini sağlayarak tedavi sürecini kolaylaştıran damlalar da kullanılmaktadır. Eğer ki iltihabın seviyesi daha yüksekse gözün farklı kısımlarına iğne tedavisi uygulanır. Vücutta gelişen herhangi bir rahatsızlığın sebep olduğu iltihaplanmalarda kortizonlu haplar kullanılır. İltihap boyutu çok ciddi noktalara ulaşmış olan hastalara ise kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar verilebilmektedir. Peki bu üveit tedavisi ne kadar sürer? Bu soruya net bir yanıt vermek mümkün değildir. İltihaplanmanın ciddiyetine göre tedavi süreci de değişmektedir. Basit rahatsızlıklar 1 ay gibi kısa bir sürede tedavi edilebilirken daha ciddi rahatsızlıkların tedavisi yıllarca sürebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM