Göz Kapağı Hastalıkları Belirtiler

Göz Kapağı Hastalıkları BelirtilerGözler en hassas organlarımızdan biridir. Göz kapakları gözleri koruyucu bir görev üstlenmektedir. Ancak göz kapaklarında da çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. Göz kapağı hastalıkları nelerdir? Göz kapağı hastalıkları doğuştan gelen anomaliler ve sonradan oluşan hastalıklar olmak üzere iki şekilde incelenmektedir. Göz kapağı hastalıklarında sonradan meydana gelen hastalıkların iyileşme oranı doğuştan gelen hastalıklara göre daha fazla olmaktadır.Göz Kapağı Hastalıkları Nelerdir?

Göz kapağı hastalıklarında doğumsal anomaliler ve sonradan meydana gelen hastalıklar olmak üzere iki şekilde incelemek mümkün olmaktadır. Doğumsal anomalilerde Epikantus ve Ankiloblefaron hastalıklarına rastlanmaktadır. Epikantus, göz kapağının iç bölümünde meydana gelen ve göz kapağı iç kantusu yarım ay şeklinde örten bir katlantıdır. Genellikle sarı ırktan olan kişilerde ve yeni doğanlarda görülmektedir. Bu duruma yalancı iç şaşılıkta denmektedir. Ankiloblefaron ise alt ve üst göz kapaklarının yapışık şekilde olması durumudur.  Yeni doğanlarda görülmektedir. Tedavisi çok basittir. Sonradan oluşan hastalıklar ise enfeksiyona bağlı olmakta ve birçok farklı türü bulunmaktadır. Tüm bu hastalıkların dışında göz kapağı yapısal anomalileri de bulunmaktadır.

Göz Kapağı Hastalıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı hastalıkları tedavisi genel olarak ilaç tedavisi ile iyileşmesi sağlanan hastalıklardır. Ancak bazı anomaliler için küçük ya da daha büyük çapta cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Göz kapağında egzama oluşumu genellikle alerjik bir reaksiyon olarak gözlemlenmektedir. Alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyona bağlı oluşan hastalıklarda antibiyotikli merhemler tavsiye edilmekte ancak rahatsızlığın çeşidi tam olarak belirlendikten sonra hekimin tavsiye edeceği ilacın kullanılması uygun görülmektedir.

Göz Kapağı Hastalıkları Kalıcı mıdır?

Göz kapağı hastalıkları genel itibari ile tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Göz kapağı anomalileri, şekil bozuklukları ve göz kapağı tümörü gibi ciddi boyutta olan hastalıkların tedavi süreçleri uzun sürmekte ve hastalığın boyutuna göre kalıcılığı değerlendirilmektedir. Genel itibari ile göz kapağı enfeksiyon ve alerjilerden kaynaklanan hastalıklar çeşitli merhem ya da krem tedavileri ile iyileşme göstermektedir. Göz kapağında egzama görülmesi alerji belirtisi olmakla beraber kronikleşmesi engellenmeli ve tedavi için mümkün olduğu kadar kısa sürede hekimden yardım alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM