Göz Küçülmesi Ve İçe Doğru Çökmesi Neden Olur?

Göz Küçülmesi Ve İçe Doğru Çökmesi Neden Olur?En hassas organımız olan gözlerimizde zaman zaman çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Vücudun belli organında olan rahatsızlık belirtilerini gözde gösterebilir. Bundan dolayı gözde çıkan her rahatsızlık göz ile alakalı olmayıp başka sebepleri de olabilir. Sıradan bir göz muayenesiyle; hipertansiyondan böbrek hastalıklarına, kan kanserinden beyin tümörlerine dek birçok hastalık, hiçbir alete gerek duyulmadan kolayca teşhis edilebiliyor. Özellikle göz dibinin bir ayna işlevi gördüğünü belirten uzmanlar; buradaki damarlarla sinirlerin basit bir takibinin, erken teşhis için kilit öneme sahip olabileceğine dikkat çekiyor. En çok dikkat çeken gözlerdeki en ufak değişiklikler ilk bakışta da fark edilir. Gözün küçülmesi veya içe doğru çökmesi çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir.Göz küçülmesi nadir rastlanan göz hastalıklarındandır. Ancak göz küçülmesinden kasıt göz kapağı aralığının daralması mı, yoksa göz bebeğinin küçülmesi mi, ayırt etmek gerekir. Göz bebeğinin küçülmesi durumlarında küçülen veya daralan göz mü yoksa diğer göz büyüyor veya genişliyor mu ona bakılır. Eğer iki gözde bir küçülme varsa ve açıkça belli ediyorsa bu ciddi bir rahatsızlık olabilir. En kısa sürede göz hekimine gitmelisiniz. Bu yazımızda göz küçülmesi ve içe doğru çökmesi neden olur ve ne yapılmalı onu ele alacağız.

Woman outdoors looking at camera

Göz Küçülmesi Sebepleri: Göz küçülmesi veya içeri doğru çökmesi sadece bir göz hastalığı olmayabilir başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Göz küçülmesi tiroid, böbrek yetmezliği, kas ve sinir hastalıkları gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Genel olarak göz küçülmesi nörolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Göz Küçülmesinde Ne Yapılmalı: Gözlerde ve göz bebeklerinde olan değişiklikler için öncelikle tiroid ve böbrek fonksiyonlarına yönelik test, tetkik ve muayene yapılması öneriliyor. Ayrıca bazı kas-sinir kavşağı hastalıklarında da göz kapağı düşmesi nedeni ile göz küçülmüş gibi görünüyor. Bu sorunlardan birini yaşayanların mutlaka göz hekimine ve sonra onun yönlendireceği hekime gitmelerinde yarar var. Göz bebeği ile ilgili sorunlar için endokrinoloji, kas-sinir kavşağı hastalıkları nedeniyle göz kapağı düşmesi için Nöroloji uzmanına gitmenizde yarar var.

Bu konuda öncelikle detaylı göz muayenesi olmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM