Göz Sağlığı ve Tiroid Bezi Hastalığı

Göz Sağlığı ve Tiroid Bezi HastalığıTiroid bezleri salgıladıkları tiroid hormonları ile birlikte vücudun enerji düzeyini belirlemektedir. Durum böyle olunca tiroid bezlerinin gereğinden fazla veya az çalışması ile boyutlarının büyümesi vücudun metabolizma hızını doğrudan etkileyerek vücudun sahip olduğu bütün sistemlerin bu durumdan etkilenmesine sebep olmaktadır. Guatr olarak bilinen rahatsızlık da işte bu tiroid bezlerinden kaynaklı olarak gelişen rahatsızlığa verilen isimdir. Kalıtsal olarak aktarımı çok yaygın olan bu rahatsızlığın sonradan oluşmasında ise iyot eksikliği, fazla iyot alımı ve yoğun stres etken rol oynamaktadır. Aynı zamanda bu rahatsızlığın kadınlarda görülme oranı çok daha yüksektir.Tiroid Bezi Hastalığının Göz Sağlığına Etkisi

Vücudun hemen her bölümünde etkileri görülebilen tiroid hastalığının göze zararları da bulunmaktadır. Sıklıkla tiroid bezinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlıkta ilk olarak alt göz kapakları aşağıya, üst göz kapakları da yukarıya doğru çekilir. Böylece hastanın bakışlarında şaşırmış bir ifade oluşur. Hastalığın ilerleyen aşamalarında göz kürelerinin arkasında yer alan yağ yastığı ve kaslarda hücre birikmesi sonucu gözlerin ileriye doğru itilmesi veya şaşılığın oluşması durumu görülmektedir. Tiroid ve görme bozukluğu aynı zamanda ortaya çıkabileceği gibi ikisinden herhangi birinin daha önce oluşması ihtimali de vardır. Tiroid rahatsızlığı bulunan pek çok hastada rastlanılan bu göz hasarına sigara kullanan hastalarda rastlanma oranı daha yüksektir ve bu hastalarda göz rahatsızlıkları daha şiddetli olarak görülmektedir.

goz-tedavisi

Tedavi Süreci

Peki bu göz büyümesi ne zaman durur? Rahatsızlığın başlamasından itibaren geçen 2 – 3 yıllık süreç aktif süreç olarak adlandırılır ve bu süre zarfında gözde oluşan rahatsızlığın ilerlemesi devam etmektedir. Bu süre içerisinde hastanın görme yetisini doğrudan etkileyecek ciddiyette bir durum söz konusu olmadığı takdirde hastaya müdahale edilmez ve yalnızca kontrollere gelmesi istenir. Bu süreç tamamlandıktan sonra göz sağlığındaki bozukluk belli bir seviyede sabit olarak kalır. Bu aşamaya gelindikten sonra gözde oluşan kusurlar giderilmektedir. Eğer şaşılık ortaya çıktıysa şaşılık ameliyatı yapılır. Alt veya üst kapak fazlaca çekilmişse bunların düzeltilmesine yönelik ameliyatlar yapılır. Gözün fazlaca dışarı itilmesi durumu için de steroidli ilaçlar ve radyoterapi ile tedavi sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM