Göz Şişmesi Nedir? Nasıl olur?

Göz Şişmesi Nedir? Nasıl olur?Vücudun en hassas ve en dikkat edilmesi gereken organlarından bir tanesi gözdür. Gözde oluşabilecek en ufak rahatsızlık ciddi hasarlara sebep olabilir. Gözün farklı sebeplere bağlı olarak alt ve üst kapaklarının kabarması göz kapağı şişmesi olarak adlandırılır. Sabahları uyanıp aynanın karşısına geçtiğinizde gözlerinizin şişliğini fark ediyorsanız, bunun bir takım sebepleri vardır. Şişlik, bazen uykunuzu alamamaktan, fazla uyumaktan, yatış pozisyonunuzdan, alerjik sebeplerden, gözde oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanıyor olsa da eğer devamlı olarak bu şekilde uyanıyorsanız bazı hastalıkların habercisi olabilir.Göz Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

  1. Vücudun Su Toplaması

Fazla miktarda tuzlu gıda tüketimine bağlı olarak kanda sodyum miktarının artması,  Aşırı sıcak ve nemli havalar, tedavi için kullanılan bazı ilaçlar, regl, menopoz ve gebelik gibi dönemlerde hormonal değişikliklerin yaşanması vücudun su tutmasına sebep olur. Aynı zamanda Böbrek, kalp, tiroid gibi hastalıklar da vücudun su tutmasına neden olabilir. Bedende toplanan fazla miktarda suyun dışa aktarılamaması gözde şişme yoluyla tepkime oluşturuyor.

  1. Alerjik Tepkimeler

Gözlerde şişlik oluşmasına sebep olan en temel nedenlerden bir tanesi de alerjik durumlardır. Bazen kullanılan ilaçlar, bazen de toz, yün, tüy, polen gibi bir takım etkenler gözlerde şişmeye yol açabilir.

  1. Göz Nezlesi

Göz küresindeki ince zarın iltihap kapmasıyla oluşan göz nezlesi de gözün şişmesine yol açar. Bulaşıcı olan bu durum, akıntı, kaşınma ve kızarma gibi sonuçlar doğurur.

  1. Arpacık

Göz kapağı üzerinde sivilceye benzer yağ bezlerinden meydana gelen kabarıklardır. İltihaplı olması sebebiyle göz kapaklarında şişlik oluşturur. Sıkılması ve patlatılması zararlıdır.

Gözlerin Şişi Nasıl Geçer?

Göz kapağı şişmesi nasıl geçer işte çözüm:

  1. Yuvarlak şekilde dilimlenmiş salatalık veya patates, yaklaşık yarım saat kadar şişen göz üzerinde bekletilir ardından da göz bölgesi temiz şekilde yıkanır.
  2. Bir miktar buzun 5 dakika kadar şişen göz üzerinde tutulması.
  3. Şişen gözün üzerinde çay bekletmek de en çok kullanılan yöntemler arasındadır.
  4. Soğuk süt içinde bekletilmiş pamukla 8-10 dakika süreyle şiş göze masaj yapılması, gözlerin tekrar eski haline dönmesine yardımcı olabilir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM