Göz Tansiyonu Nedir?

Göz Tansiyonu Nedir?Glokom yani Göz Tansiyonu, başlangıçta genelde hiçbir şikayete neden olmayan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık yıllar içinde yavaşça ilerler ve göz sinirlerini tahrip eder. Bunun sonucunda görme giderek azalmaya başlar. Şikayetler başladığında ise artık tahribatın giderilmesi için çok geç kalınmış olur. Bu yüzden bu sinsi hastalık için önceden kontrollerinizi yaptırmanız oldukça önemlidir. Halk arasında Glokom yani Göz Tansiyonu hastalığı ‘Karasu’ olarak da bilinir. Hastalığa sinsi oluşu yüzünden bu isim verilmiştir. Bu hastalığın görülme riski genetik olabilir. Genelde ailesinde bu rahatsızlığa rastlanan bireylerde görülür. Bunun yanında şeker hastalığı yada hipotiroidizm (guatr) rahatsızlığı olanlar da Glokom hastalığının gelişme riski bulunur.Son zamanlarda uzağı iyi görememe rahatsızlığı olan miyop rahatsızlığında da Glokom’un gelişme gösterdiği görülmektedir.

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Gerçekte göz tansiyonu için ortalama bir sayı bulunmamaktadır. Ancak normal bireylerde görülen değer, 17 mmHg’dir. Bu veri daima kesin tanı için yeterli değildir. Takip sonrasında göz tansiyonu 25’in üzerine çıkan bireyler de tedavi sürecine başlanır. Eğer 18-25 arasında ise hastada ki göz tahribatının derecesi ve bunu oluşturan unsurlara dikkat edilir. Hastalığın ortaya çıkma yaşı genelde 30 yaş üstüdür. Bu sebeple 30 yaş üzerindeki her birey yılda en az bir defa göz tansiyonu ölçümünü bir hekimden randevu alarak yaptırmalıdır. 40 Yaşın üzerine çıkıldığında ise bu sayı yılda iki defaya çıkar.

goz-tansiyonu-kac

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Çeşitli bitkisel kürler bu rahatsızlığın gelişme süresini yavaşlatır. Tedaviye yardımcı olabilir. Bu bitkisel ürünler şöyle sıralanabilir; Papatya, biberiye, Bakla, Domates, Çörek otu, Karabaş otu, Sarı Sabır.

Bunların yanında tam buğday ekmek tüketimi, bütün öğünlerde sarımsak tüketimi, istenirse sarımsağın yanın da közlenmiş soğan yenmesi tavsiye edilir.

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Sigara ve alkol kullanımı Göz Tansiyonunuzu yükselttiğinden ötürü, sigara ve alkolü kullanmamak Göz tansiyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Bunun dışında Domates tüketmek, özellikle suyunu içmek gün içerisinde göz tansiyonunuzun kontrollü bir seviyede kalmasına yardımcı olacaktır. Normal tansiyonunuzun yükselmesi de yine göz tansiyonunuzu etkileyeceğinden kullandığınız ilaçları ihmal etmemeniz yararınıza olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM