Göz Tembelliği Ve Tedavisi

Göz Tembelliği Ve TedavisiGöz tembelliği aslında göz sinirinde veyahut göz yapısında herhangi bir bozukluk olmasa da gözlerden bir tanesinin diğerine göre daha az görmesidir. Sadece tek gözde yaşanan görme bozukluğu değil her iki gözün normal şartların altında görmesi de göz tembelliği olarak adlandırılır. Göz tembelliğine neden olan sebeplerden en bilineni kırma kusurunun fazlalığıdır. Bir gözün diğerine göre daha yüksek derecede bir kırma kusuruna sahip olması göz tembelliğine neden olur. Şaşılık ve diğer göz hastalıkları da göz tembelliğine neden olan hastalıklardır.Teşhiş Edilmesi Ve Erken Tedavi

Gözde bir kayma veyahut çok belirgin bir görme bozukluğu yoksa çocukların aileleri tarafından tespit edilmesi pek mümkün değildir. Her yaşta ve her bireyde görülebilen göz tembelliği belirtileri detaylı bir muayene sonucu alanında uzman doktorlar tarafından tespit edilebilir. Aslında bu hastalık daha çok kişinin kendi şikayeti sonucu ortaya çıkar ve erken teşhis edilmesi halinde tedavisi çok daha kolaydır.

goz-tembelligi

Tedavi Yöntemleri

Göz tembelliğine yakalanan hastaya uygulanacak en temel tedavi yöntemi gözlükle tedavidir. Hastanın göz numarasına en uygun gözlük verilerek görme bozukluğu giderilir. Bunun haricinde iyi gören göz kapatılmak suretiyle diğer gözün çalışması sağlanır ve tembellik giderilmeye çalışılır. Görme duyusu beynin gelişmesine bağlı olarak geliştiği için hastanın çocukluk yılları yani beynin en hızlı geliştiği yıllar, 10 yaşına kadar olan süreç, tedavi için oldukça elverişli zemine sahiptir. Kapatma yönteminde hastanın yaşının küçüklüğü avantajdır. Çünkü kapatma tedavisi süresi yaş büyüdükten sonra süresi uzayan bir tedavidir. Bu yöntem en bilinen yöntem olsa da ortoptik tedavi uygulaması da mevcuttur. Bu tedavi yöntemi ile kapatma tedavisine yardımcı olarak göz tembelliği egzersizleri uygulanarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Genel olarak çocuklara yönelen tedavi şekilleri arasında bilgisayar oyunları ve programları ile tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Yine kapatma tedavisine yardımcı olacak 10 çeşit bilgisayar oyunu ile hastanın göz tembelliği tedavi edilmeye çalışılır. 150 seansa yakın ve 5 ay süren tedavi evde uygulanması bakımından hasta için avantajlıdır. Bunların yanı sıra iki gözün birbiriyle ve beyinle koordinesini geliştiren görsel terapi uygulamaları yoluyla da bu hastalık tedavi edilebilir. Göze derinlik algısı katması bakımından etkili bir tedavi yöntemidir. Özel olarak tasarlanmış görüntü teknikleri ile çalıştırılan hastalar bu şekilde göz tembelliğine karşı mücadele etmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM