Göz Yanması Neyin Habercisidir ?

Göz Yanması Neyin Habercisidir ?Gözlerde başlayan yanma çoğunlukla göz kuruluğunun ve alerjik rahatsızlıkların  habercisi olarak gözlenir. Bunun dışında uzun süre bilgisayar başında oturmak ve aşırı ışığa maruz kalmak da göz yanmasının başlıca sebeplerinden biri olarak sıralayabiliriz. Bir noktaya odaklanma ile birlikte göz kırpma sayısının azalması sonucu her türlü yabancı cisme açık olan gözün, mikrop kapması da göz yanmasının nedenleri arasında yer alır.Gözlerde sulanma ile birlikte hissedilen göz ağrısına , göz yanması adı verilir. Gözlerde hissedilen bu rahatsızlık çoğu zaman vücudun kimyasındaki değişiklik nedeniyle yaşanır ve altında yatan diğer hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Bu hastalıkların başında ise genellikle göz kuruluğu , göz nezlesi ve alerjik rahatsızlıklar ile enfeksiyon kapma gelir.Göz yanmasının sebeplerini araştıracak olursak çoğunlukla çevresel faktörler etkilidir. Rüzgarlı havalar, sigara dumanına maruz kalma, toz, saç boyaları ve spreylerinin dışında, gözün kimyasallara maruz kalması ve güneşte fazla kalma olarak sıralayabiliriz. Genellikle göz kaçan yabancı cisim  yada gözün  nem oranını kaybetmesi ile de görülebilen göz yanmasında öncelik olarak gözün yıkanması  gerekir.

Çoğunlukla kitap okurken yada bilgisayarla uğraşırken odaklanma oranı ile birlikte göz kırma sayısı azalır. Bazen dakikada yediye inen göz kırpma sayısı nedeniyle gözün nem dengesi azalır ve dışarıdan gelecek mikrop ve yabancı cisimlere karşı göz savunmasız olur.Bu nedenlerden ötürü yanmaya başlayan göze yapabileceğiniz ilk müdahale gözünüzü yıkamak olur. Evinizde bulundurabileceğiniz suni göz damlaları da göz yanmasına neden olan mikrop yada yabancı cismin çıkmasında yardımcı olurken göz kuruluğunun önüne geçerek de yanma hissini ortadan kaldırır.

Suni göz damlaları ile rahatlayabileceğiniz göz yanmaları için düzenli uyku uymak iyi gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun dışında gözün üzerine bir pamuk yardımıyla konulan çayın içindeki etken maddelerde göz yanmasının giderilmesine yardımcı olur. Bilgisayardan ve tozlu ortamlardan uzak durmak da göz yanmasının azalması hatta yok olması için önemli tedbirlerdendir.

 

Göz yanması zamanla kişide baş ağrısı ve bağlantıları olarak da halsizlik yaratır. Göz yanmasının altında yatan nedenlerin başında alerjik faktörler yatıyorsa baş ağrısı halsizlik ve göz yanması sektomları bir arada görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM