Gözde Arpacık Çıkması

Gözde Arpacık ÇıkmasıBir sabah uyandınız, gözünüz yanıyor ve kaşınıyor, aynaya baktınız gözünüzün kenarı ve içi kızarmış. İlk akla gelen elbette gözünüzde arpacık çıkmıştır.Kirpik dibi iltihaplanması olarak da bilinen gözde arpacık çıkması gözlerin enfeksiyon, mikrop kapmasıyla oluşur. Gözde ağrı, iltihap, batma, yanma, şişlik gibi belirtileri vardır. Bunların yanında sulanma ve kaşıntıya da neden olur. Bu durumda göz ışığa karşı da hassaslaşabilir. Aslında gözde ortaya çıkan içi irin dolu bir sivilce de denebilir. Bu sivilce gözün hemen yanında kirpik diplerinde gözle görülebilecek bir yerde ortaya çıkabileceği gibi göz kapağının derinlerinde gözle görülemeyen yerlerde de ortaya çıkabilir.

Arpacık nedenleri, enfeksiyon, bakteri olabileceği gibi farklı nedenleri de vardır. Örneğin vitamin eksikliği bunlarda biridir. Bir de özellikle kadınların ya da oyuncuların yaptığı göze uygulanan ağır makyaj da gözde arpacık çıkmasının nedenlerinden biridir. Bu makyaj yeterince ve düzgün silinmeden yatılması arpacık çıkmasına neden olabilir.

arpacik-tedavisi

Arpacığın Oluşmasında Diğer Nedenler

Bahar alerjisi, kozmetik ürünlere alerji, bağışıklık sistemini zayıflatan ya da buna benzer ilaç kullanımı, aşırı yağlı beslenme ve bir çok hastalığa davet çıkaran stres olarak sayabiliriz.

Arpacık Tedavisi İçin Neler yapılabilir?

Arpacık çıktıktan çok özel bir şeye gerek kalmadan bir iki haftada kendiliğinden geçebilir. Yalnız tekrar eden arpacıklarda muhakkak bir doktora gidilmelidir. Evde yapılan basit pansumanlar süreyi uzatabilir ve sürecin daha ağrılı ve sancılı geçmesini hatta göze operasyon yapılmasına neden olabilir.

Arpacık da evreler vardır. İlk evredeyse rahat bir şekilde çok ağrısız geçecektir, fakat ilerleyen evreler operasyon gerektirebilir. Kişi bunu bilemeyeceği için doktora gitmekte fayda vardır.

Bunların dışında elbette evde önerilebilecek birkaç yöntem de vardır hem ağrıyı hafifletmek hem kişiye fayda sağlanabilecek. Bunlardan ilki pek çok kişinin de bildiği ılık çay banyosu. Keten tohumu çayıyla göze kompres yapmak, ılık papatya çayına batırılmış pamuğu göze koymak. Rezene çayına batırılmış pamuğu ya da bezi gözün üzerine koymak gibi evde yapılabilecek yöntemlerle arpacık biraz rahatlatılabilir. Ancak en doğrusu göz doktoruna gitmek ve uzman yardımı almaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM