Gözde Kuruluk Hangi Hastalığın Belirtisi

Gözde Kuruluk Hangi Hastalığın BelirtisiGözdeki kayganlığın sağlanması için önemli bir görevi olan gözyaşı kimi zaman bazı nedenlerden ötürü vücut tarafından üretilemez. Bu gözyaşı salgısının üretilememesi nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlığa göz kuruluğu denir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan göz kuruluğu bazende kullanılan ilaçların yan etkisi olarak karşımıza çıkar. Menopoz döneminde kadınlarda göz kuruluğu olma olasılığı ise kuvvetlidir.Göz kuruluğu vücudun bazı nedenlerden ötürü gözyaşı üretememesinden kaynaklı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Gözyaşının oluşmaması yada göz yaşını oluşturan su, yağ,protein ve elektolitler arasında meydana gelen dengesizliğin neden olduğu göz kuruluğu,önlem alınmaması halinde kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.  Göz kuruluğu gözde batma ve yanmanın dışında kaşınma ile anlaşılır. Göz kuruluğu  çoğunlukla yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkar. Menepoz dönemine giren kadınlarda da sıklıkla görülen bu rahatsızlık, kontak lens kullanımları, klimalı ortamda bulunma, Yüksek tansiyon ve doğum kontrol haplarının yanı sıra Antideprasan ilaçları ve ağrı kesicilerin de yan etkisi olarak gözlenir.

Gözyaşının olmaması nedeniyle kuruyan gözdeki batmalar kişide kaşıntıya ve göz içinde yabancı bir cisim hissi de verir. Göz kuruluğunun belirtileri arasında göz çevresinde sürekli bir çapaklanma hali gözlenir. Zaman içinde bulanık görme ve  gözlerde uzun süreli sulanmanın yanı sıra göz kuruluğunda  ışığa karşı duyarlı olma hali de gerçekleşir. Öte yandan  dumanlı ve rüzgarlı havalarda saydığımız tüm rahatsızlıkların artması da göz kuruması olan hastada ciddi oranda sıkıntı yaşatır.

Göz kuruluğunun tedavisinde öncelikli olarak hastadan rüzgarlı ve nemli ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durması istenir.Göz kapağı ve kirpik diplerinde oluşan iltihaplanmalar nedeniyle antibiyotik tedavisi uygulanırken suni gözyaşı takviyesi de göz kuruluğunun önlenmesinde etkili olur. Göz kuruluğuna kullanılan ilaçlar  neden oluyorsa bu ilaçların değiştirilmesi yoluna gidilir.Göz kuruluğunun tedavileri arasında, cerrahi müdahale ile gözyaşı kanallarına tıkaç konulması da bulunuyor.  Bu tedavi yöntemi zamanla tıkacın kayması ile farklı sorunları da oluşturabileceğinden çok da tercih edilen bir yöntem değil. Öte yandan göz kuruluğu yaşayan hastanın sigara dumanında da uzak durması tedavi sürecinde oldukça önemlidir.Ağır geçen göz kuruluğu problemlerinde doktorun gerekli görmesi halinde hasta gözlük de kullanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM