Gözde Lens Parçası Kalırsa Ne Yapılmalı?

Gözde Lens Parçası Kalırsa Ne Yapılmalı?Lensler günümüzde göz sağlığı için fazlaca tercih edilen araçlardan biridir. Kullanımının gözlüklere göre daha avantajlı olduğu söylense de kullanılırken belli başlı sorunlarla karşılaşılabiliyor. Örneğin uyumadan önce lenslerin çıkarılmaması durumunda sabah uyandığınızda göz kapaklarınızın birbirine yapıştığını hissedebilirsiniz. Konumuz olan; lens parçasının gözde kalması durumu da yaşanabilecek sorunlar arasındadır.Lens Göz İçinde Kırılır Mı?

Lens her ne kadar şeffaf ve oldukça esnek bir cisim olsa da kırılma ihtimali vardır. Lensi takarken veya çıkarırken özellikle tırnaklarınızın lense zarar verecek kadar uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Göz içinde lens kırılması sorunu genellikle bizim yaptığımız hatalardan kaynaklanır. Bir önceki cümlede de belirttiğimiz gibi lensi takarken veya çıkarırken tırnaklarınızın uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca lensi takarken veya çıkarırken zorlama yaparsanız da benzer bir problemle karşılaşabilirsiniz.

lens-kirilmasi

Kırılan Lens Parçası Nasıl Çıkarılır?

Hiçbir olayı yaşamayacağımızın garantisi yoktur. O yüzden bir olay karşısında neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmak yararınıza olacaktır. Biraz sonra yazacağımız öneriler sadece göz içinde lens parçasının çıkarılması için değil gözde kalan herhangi bir yabancı cismin çıkarılmasında kullanılan öneriler olacaktır. Bir gün sizin başınıza veya tanıdığınızın başına gelen bu olay karşısında neler yapabileceğinizi şöyle açıklayalım;

  • Gözde kalan lens parçası veya yabancı cisim genellikle üst göz kapağının iç tarafına yerleşir.
  • Kazazedeyi aşağı doğru baktırın, üst göz kapağının dışını hafif yukarı kaldırarak tutun.
  • Bir kurşun kalemin yanı ile göz kapağının üstünü hafifçe bastırın ve göz kapağının iç yüzünü dışa doğru çevirin.
  • Göz kapağının içine yapışmış olan cismi temiz bir mendilin ucu ile çıkarın.
  • Cisim korneaya yapışmışsa kazazedenin gözünü birkaç defa kırpıştırması sonucunda meydana gelen gözyaşıyla dışarı çıkacaktır.
  • Eğer cisim korneaya oturmuş ise, çıkarılması kendi imkanlarınız dahilinde mümkün değil ise göze hiç dokunmadan göz kapağının üzerine nemli bir pamuk parçası koyun ve sarın. Ardından kazazede derhal doktora gitmelidir.

Tüm bu işlemleri yaparken tek başınıza olmamanız sizin için avantaj olacaktır. Ayrıca göze lens parçası veya cisim kaçması durumunda gözünüzü asla ovuşturmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM