Gözde Siyah Nokta Uçuşması Sorunu

Gözde Siyah Nokta Uçuşması SorunuBirçok insanın rastlayabileceği bir şikâyettir. Genelde yaşı ilerlemiş kişilerde bu şikâyete daha fazla rastlanmaktadır. Çoğu kez psikolojik olduğu ve stres, telaş, üzüntü gibi sebeplere bağlanmaya çalışılsa da aslında bir göz sorunudur.Neden Siyah Noktalar Görürüz?

İnsan gözü aslında yuvarlak bir yapıya sahiptir ve yumurta akı kıvamındadır. Çok düzenli liflerden oluşmuştur, o yüzden normal şartlarda bu lifleri görmeyiz Liflerin düzeni bozulduğunda, örneğin üst üste binip küçük yumaklar oluşturduğunda bizim tarafımızdan görünür bir hale gelir. Siyah nokta, saç teli gibi lifler ya da belirsiz cisimler olarak görmeye başlarız. Bu duruma tek başına hastalık diyemeyiz gözdeki basit değişiklikler örneğin miyoplarda daha fazladır, buna sebep olabilir. Fakat bunların yanı sıra gözdeki başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Bu sebeple kişi kendisini değerlendirerek, mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Gözde Siyah Nokta Oluşmasının Sebepleri

Gözde uçuşan siyah noktalar şeker hastalığının yan belirtileri, yaşlılıkla gelen yıpranmalar veya göz içerisindeki oluşan üveit gibi göz içinde reaksiyon yapan hastalıklar olabildiği gibi retina rahatsızlıklarına işaret edebilir. Retina rahatsızlıkları arasında da retina yırtılması hasta için en tehlikeli olabilecek türdedir. Gözde siyah nokta uçuşması haricinde bir ışık görüyorsak, bu belirti kesinlikle ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır.

siyah-nokta-ucusmasi

Gözde Siyah Nokta Uçuşmasının Tedavisi

Hastaların bu uçuşmalara alışma durumu söz konusu olduğunda bazıları şikâyetlerden vazgeçer, fakat bu sorunun gündelik hayatını etkilediğini söyleyen hastalar yine de doktora başvurmalıdır. Bahsettiğimiz başka sorunlardan birisi yok ve sadece siyah nokta uçuşması sorunu var ise doktor “vitrektomi” adı verilen bu konuya özel ameliyata almaya karar verebilir. Bu ameliyatta ince aletlerle bir nevi görüşü bozan kılcal yükseklikler ortadan kaldırılmaktadır. Ancak başka bir hastalığın olmadığına öncelikle emin olunmalıdır.

Gözde siyah nokta uçuşması başka sebeplerden kaynaklanıyorsa o hastalığın özel tedavisi gerekmektedir. Eğer altta yatan sorun retina yırtılmasına bağlı bir sorun ise lazer tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavide lehimleme işlemi gibi retinanın çevresinde işlem uygulanır. Retina yırtılmaları tedavi edilmezse retina dekolmanı ve sonrasında körlüğe kadar gidebilecek hasarlarla karşılaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM