Gözlük Camı Numarası İle Lens Numarası Neden Farklıdır

Gözlük Camı Numarası İle Lens Numarası Neden FarklıdırGözlük kullanmaktan sıkıldınız ve artık çerçevelerin ardından dünyaya bakmak istemiyorsanız tercihiniz büyük bir olasılıkla lens takmak olacaktır. Lens alırken de göz sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar var. Bu kuralların en önemlisi ise gözlük numaranızla lens almamanız olacaktır. Aksi takdirde iyileşmesini beklediğiniz göz rahatsızlığınız daha da ilerleyerek sizi daha büyük sıkıntılara sokabilir. Gözlük numaranızı lens numaranıza çevirmeniz için vertes numarası önemli bir rol oynar.Gözlük ve lens sfetik değerleri ile birlikte hesaplanan çevirmede, hesabın doğruluğundan emin olmanızda fayda vardır.Görsel acıdan gözlükten daha çok tercih edilen kontak lenslerin kullanımlarına ilişkin hastaların dikkat etmesi gereken önemli detaylar var. Örneğin göz rahatsızlığınız olmasa da  kontakt lens almak için doktor görünmeniz ve lens numaralarınızı almanız şart. Aksi takdirde güzel görünmek isterken göz sağlığınızdan olabilirsiniz.Korneaya 12 mm daha yakın olan lens ile  cisimleri gerçek boyutunda görürsünüz. Gözün dışında bulunan gözlük ise korneaya uzak olduğundan cisimlerin boyutunda farklılık olur bu nedenle  lens ve gözlük numaraları daima görme numarası birbirinden farklıdır.

Lens alımı için doktorun vereceği reçetede gözünüze uygun olacak lensin numaraları yazar.Tamamen göz doktoru tarafından hesaplanan bu numaralar sizin daha net görmenizi sağlarken aynı zamanda göz rahatsızlığınızı gidermeye de yöneliktir. Kontak lensin mm cinsinden capını temsil eden (DİA), gözün temel eğrisi( BC), Gözün miyop ve hipermiyop numarası (SPH),Asigmat silindir değeri(CY),Asigmatın göz üzerindeki yerini belirleyen değeri(AX) lens reçetesinde bulunması gereken değerlerdir.Bu değerlerin her biri doktor tarafından cihazlar yardımı ile hesaplanarak reçeteye işlenir. Her bir değerin yanlış ölçülmesi halinde hastanın göz sorunu iyileşme göstereceği yerde gün be gün daha da ilerler.

Gözlük derecelerinin lens derecelerine çevrilmesi işleminde vertex numarası önemlidir. Gözlük ve lens sferik değerleri ile vertex değerlerinin birlikte hesaplanır. Vertex takılan gözlüğün camından korneanın ön kısmına  kadar olan bölümün uzunluğuna verilen isimdir. Bunu hesaplamaları çoğunu  optik tanıtımı yapan internet sitelerinde ve optik satıcılarında yaptırabilirsiniz. Yapılan hesapların doğruluğundan emin olmanız gerekiyor aksi takdir göz sağlığınızı büyük ölçüde tehlikeye atmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM