Gözlük mü Lens mi Lazer mi?

Gözlük mü Lens mi Lazer mi?Gözlük kullanımının 900 yıllık bir tarihi vardır. Bu kadar uzun bir tarihinin olması ise kullanım rahatlığı ve alışma süresinin kısalığıdır. Göz bozukluğunun yaş aralığı geniş olduğu için çocuklarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca kullanılan gözlüklerin üretiminin ucuz ve bakımının kolay olması ayrıca bir avantajdır. Ancak mevsimsel olaylardan dolayı gözlük kullanımı zorlaşabilir.lens-kullanimi

Değişik havalarda örneğin; karlı ve yağmurlu zamanlarda görüşü zorlaştırır ve bulanık hale getirir. Güneşli havalarda ise baş ağrısına sebep olabilir. Sporcular için gözlük kullanımı tehlikeli ve rahatsız edici olacağından bu kitle farklı tedavi ve yöntemlere başvurur. Gözlüklerin genel olarak kullanan yaş aralığı geniş olduğu için popülaritesi devam etmektedir.

gozluk-kullanimi

Lenslerin kullanımı 1980’li yıllardan beri kullanılmaktadır. Gözlük kullanımını seçmeyenler için bir alternatiftir. Lens kullanmak gözlüklere nazaran bakımı ve alışma süresi daha uzundur. Bakımına özen gösterilmediği takdirde gözde hasar oluşturabilme ihtimali vardır. Gözlük kullanırken çerçeveler geniş bir görme acısı sunmadığı için lenslerin genişlik acısından bir problemi yoktur. Gözlükte bulunan mesafe yanılgıları lens ile çok aza indirgenmiştir. Değişik hava şartlarında ve spor aktivitelerinde rahat kullanım ve daha iyi görüş elde etmenizi sağlar. Lens kullananların genel ortak problemlerinden olan lens solüsyonu ve kabı taşımasının zorluğudur. Bulunduğunuz ortamlarda yanınızda bulunması zorunlu hale gelmektedir. Uzun süreli kullanımlarda göz kuruluğuna sebep olur. Güvenli ve rahat kulanım için dikkatli ve ihtiyatlı olmakta fayda var.

gozluk-kullanimlari

Lazer tedavisi ise 20 yıldır kullanılmakta olan göz tedavi yöntemidir. 18 yaşın üstünde gözlük ve lens kullanımını istemeyenlerin başvurmuş olduğu tedavidir. Güvenliğini Amerika’daki denetim kurumu olan FDA dan almıştır. Kornea ya yapılan işlem sayesinde doğru odaklama ve net görme sağlamaktadır. Yapılan işlem ise genel olarak kornea üzerindeki pürüzlerin giderilmesidir.

lazer-tedavisi

Yapılacak olan işlemin gerçekleşmesi için kornea dokusundaki kalınlığın yeterliliği, kornea sivrileşmesi ve göz tansiyonu gibi hastalıkların olmaması ve göz derecelerinin 1 yıldaki değişim aralığının az olması gibi durumlara dikkat edildikten sonra gerçekleştirilir. Koşulların sağlanmasından sonra 5-10 dakikalık ameliyat süresinden sonra, gözün 2-3 günlük toparlanma süresi bulunmaktadır. Bu sürede gözün rahatlaması ve ağrının hafifletilmesi için göze kontak lens yerleştirilir. Bu sürenin sonunda temiz ve rahat bir görüşe sahip olunacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM