Gözün Arkasına Kaçan Lens Nasıl Çıkartılır?

Gözün Arkasına Kaçan Lens Nasıl Çıkartılır?Daha önceki konulardan birinde kontakt lens gözün arkasına kaçar mı sorusunun cevabına kısaca değinmiştik. Bu soruya verdiğimiz cevaba kısaca bu konumuzda tekrardan değineceğiz ve nasıl gözümüzün arkasına kaçan lensi çıkartabileceğimize dair pratik bilgiler paylaşacağız.Her şeyden önce şu bir gerçek ki, kontakt lens gözünüzün arkasına daha doğrusu yan kısmına kaçabilir. Bu durumun yaşanması genellikle birkaç duruma bağlıdır. Bunların başında da gözlerinizi sertçe ovuşturmak veya lenslerle uyumak yer alıyor. Böyle durumlarda istemsiz şekilde kontakt lensinizin gözünüzün yan ve arka kısmına ulaşarak sizin görebileceğiniz görüş alanından çıkabilir.

Kontakt lensin gözünüzün arkasına kaçması halinde aslında yapabileceğiniz birkaç basit hareket var. Şayet bunları uygulamanız sonucunda bir sonuç elde edemiyorsanız gözünüzü zedelememek namına kesinlikle en yakın sürede göz hekiminizi ziyaret etmeniz gerekecektir. Yine de içinizin rahat olması için yaygın olarak bilinen yanlışlara da değinelim. Şayet kontakt lensiniz gözünüzün arka veya yan kısmına kaçarsa kesinlikle panik yapmayın. Gözünüzün içinde olan lens herhangi bir giz rahatsızlığına sebebiyet veremeyeceği gibi son derece zararsız ancak rahatsız edicidir.

Halk arasında ve internette birçok kaynakta söylendiği gibi kontakt lensinizin gözünüzün arka kısmına kaçması kesinlikle lensin orada erimesine neden olmaz. Kontakt lensler şayet böyle bir durumda eriyebilecek olsaydı hiç kuşkusunuz olmasın ki gözümüzün içindeyken de eriyebilirdi.

Gözün Arkasına Kaçan Lensi Çıkartmak

  • Öncelikle sakin olmaya özen gösterin. Yukarıdaki açıklamada da belirttiğimiz gibi kontakt lensin gözünüzün içerisinde yer alması paniklemeniz gereken bir durum değildir. Lens gözünüzün içerisinde kaybolamaz, hastalığa veya enfeksiyona neden olamaz yada eriyemez.

  • Ellerinizi sabunlu suyla yıkayın ve tüy bırakmayacak bir havlu yardımıyla kurulayın.

  • Şimdi işimizin kolaylaşması için gözümüzü nemlendirmemiz gerekiyor. Bunu sağlamamızın en kolay yoluysa hiç kuşkusuz lens solüsyonu kullanmak olacaktır. Gözünüzü nemlendirecek kadar lens solüsyonu kullanın ve hafifçe gözlerinizi açıp kapatmaya başlayın.

  • Bu hareketinizle lensin tam olarak konumunu kavrayabileceksiniz. Şimdi gözünüzü kapatın ve dıştan yani göz kapağınız üzerinden hareket ettirerek lensi çıkartabileceğiniz bir köşeye doğru ortalamaya çalışın. Bu adımda kesinlikle gözünüzle parmağınızı doğrudan temas ettirmeyin. Zaten adımları doğru şekilde uygulandığınız taktirde ve paniklememeniz halinde lensin ne kadar kolay çıktığını göreceksiniz.

  • Lensi ortaladıktan sonra gözünüzü açın ve lensi çıkartın.

Şayet bu aşamaları eksiksiz tamamlarsanız hiç paniklemeniz gereken bir durumun olmadığını görecek ve kısa süre içerisinde gözünüzün arkasına kaçan lensi kolayca çıkartacaksınız. Yine de bu aşamalara rağmen kontakt lensi çıkartamıyorsanız, boş yere uğraşarak olası bir göz yaralanmasına davetiye çıkartmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Dediğimiz gibi korkacak bir durum yok, en kısa süre içerisinde mutlaka göz doktorunuza başvurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM