Gözün Beyaz Tabakasında Sarı Lekeler Neden Olur

Gözün Beyaz Tabakasında Sarı Lekeler Neden OlurSarı nokta hastalığı dünyada oldukça yaygın görünen bir göz rahatsızlığı türüdür. Gözün beyaz tabakasında görülen sarı noktalar farklı büyüklük ve renk tonlarında olabilir. Enfeksiyona bağlı gelişebilen sarı lekelerden oluşan hastalık genelde yaşlılarda görülen makula dejenerası ile karıştırılmaktadır. Her ikisi de sar leke olsa da oluşum yerleri ve nedenleri birbirinden farklıdır.Makula Dejenarası

55 yaşın üstünde olma, sigara kullanma veya kalıtımsal risk söz konusu olan makula dejenerasının tetikleyicileridir. Sarı leke gözün görmeye yarayan iç tabakasında, makulada oluşur. Hipertansiyon, lipid- kolesterol yüksekliği, beslenme şekli ve uzun süre güneş ışığına maruz kalma hastalığa neden olan başlıca sebeplerden sayılabilir. Göz önünde karartılar, cisimlerin rengi ve boyutlarıyla ilgili algı bozuklukları ve kimi zaman görme kaybı bu göz rahatsızlığında görülebilir.

Beyaz Tabakadaki Sarı Lekeler

Yaşlılarda görülen makula dejenerasından farklı bir sarı leke hastalığıdır. Genellikle korneanın yakınında ve gözün beyaz tabaksında düzensiz şekil ve renk tonlarında görülen, kimi zaman kabartılı olabilen sarı lekelerdir. Beyaz tabakada olan sarı lekeler iki türlü rahatsızlığa neden olur. İlk olarak estetik olarak birçok insanı rahatsız etmektedir. Gözün beyaz kısmında belirgin ve dikkat çekici lekeler olduğu için göz yapısının görüntüsünü bozmaktadır. İkinci olarak lekenin olduğu bölgede kabarıklık olduğu için göz sıvısının yayılmasına engel olup gözde batma, yanma ve kızarıklıklara neden olabilmektedir.

Yoğun güneş ışığı, beslenme bozuklukları ve enfeksiyonel rahatsızlıklar sarı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Göz akında oluşan sarı lekeler eğer estetik olarak rahatsızlık vermiyor veya bir kabartı oluşturmadığından kızarıklıklara ve göz kuruluğuna sebep olmuyorsa ameliyata gerek yoktur. Aksi durumda basit bir operasyonla mevcut olan sarı leke kolaylıkla göz akından temizlenebilmektedir. Yaşlılarda görülen sarı leke hastalığının aksine beyaz tabakada görülen sarı lekeler genel olarak zararsızdır. Görme bozukluklarına neden olmazlar ve tedavileri de oldukça kolaydır.

Göz sağlığını korumak için beslenme düzenine dikkat etmek, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve gözü yoğun ışıktan korumak oldukça önemlidir. Bu sayede henüz oluşmadan göz hastalıklarının önüne geçme imkanınız vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM