Günlük, Aylık ve Yıllık Lens Farkları

Günlük, Aylık ve Yıllık Lens Farklarıİster renkli lens kullanın ister dereceli, isterseniz de astigmat sorununuza çözüm olacak torik lensleri. Hangi lensi kullanacak olursanız olun karşınıza günlük lens, aylık lens ve yıllık lens gibi farklı sürelere sahip olan kontakt lenslerin çıktığını göreceksiniz. Peki, bu lenslerin tam olarak birbirlerinden farkı nedir? Hangisini kimlerin tercih etmesi daha avantajlıdır?Günlük Lens

Günlük lenslerin kullanım ömrü sadece 24 saatlik periyotu içerir. Akşam ve özellikle gece saatlerine doğru bu lensler artık gözlerinizi rahatsız etmeye başlar. Günlük lensler genellikle çok sık seyahat eden veya sürekli temiz lens kullanmak isteyen kişilerin tercihidir. Yumuşak lens kategorisi altında görebileceğimiz bu kontakt lensler en pahalı satılan kontakt lensler statüsü içerisinde yer alır. Günlük lens kullandığınız taktirde lenslerinizi çıkartıp bakım yapmanız gerekmez. Bu da doğal olarak lens solüsyonu masrafından ve taşıma zahmetinden kurtulmanız anlamına geliyor. Günlük lensler birinci günden sonra kullanılamaz ve günlük değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca günlük lensler uyumak için de hiç elverişli değildir.

Aylık Lens

Aylık lensi kullanıcılar bir ay boyunca gözünüzden çıkartmayacağınız kontakt lensler olarak algılıyor. Oysa bu tamamen yanlış bir kanıdır. Aylık lensler ömürleri bir ay süresince olan kontakt lenslerdir. Bu lensleri bir ay boyunca kullanabilirsiniz. Gündüz lensi olarak da adlandırılan bu lenslerin gün içerisinde kullanılması ve uyumadan önce temizlik bakımının yapılarak dinlenmeye bırakılması gerekir. Yine de mecbur kalındığı durumlarda aylık lenslerle uyuyabilir ve birkaç gün gözünüzden çıkartmadan da kullanabilirsiniz. Aylık değişimli lensler yıllık lenslere göre daha uygundur fakat bu lensler yanında bir de solüsyon masrafı doğurur.

Yıllık Lens

Yıllık lensler sıklıkla renkli kontakt lenslerde tercih edilir. Bu lensler bir yıl gibi bir ömre sahiptir ve maliyeti kozmetik amaçlı kullanıcılar için oldukça düşüktür. Ortalama 80 ile 150 TL arasında alınacak olan lensleri solüsyonunuzla temizleyerek tam 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Mecbur kaldığınız durumlarda bir kaç gün yıllık lensleriniz gözünüzde durabilir. Lensin yıllık süresi sona erdiğindeyse çöpe atılması ve kullanımının durudurulması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM