Hamilelikte Lens Kullanılabilir mi?

Hamilelikte Lens Kullanılabilir mi?Anne adayları hamile olduğunu öğrenmiş olduğu andan itibaren hem kendi hem de çocuğunun sağlığını düşünerek her konuda daha detaylı incelemeler yaparak dikkatli adımlar atmalıdır. Çoğu zaman anne adaylarının aklına gelmiyor olsa dahi hamilelik sürecinde kontakt lens kullanmakta bunlardan biridir. Hamilelik dönemine giriş yapıldığında kişinin hormon seviyesinde değişiklikler meydana gelir.Bu değişikliklerden bizi en çok ilgilendireni kuşkusuz göz yaşı salgısı üzerinde meydana gelen değişimlerdir. Bu dönem içerisinde değişen hormon yapısı nedeniyle kullanılan kontakt lensler daha çabuk kirlenerek normalden daha fazla protein birikimine neden olur. Bu da göz enfeksiyona neden olabilecek önemli adımların arasında yer alır.

Hamileler Lens Kullanabilir mi?

Evet, ortada bazı risklerin olduğu doğudur fakat hamile anne adayları da kontakt lens kullanımını devam ettirebilirler. Ne yazık ki hamilelik süreci içerisinde anne adayları her türlü tedaviye katılamayacakları gibi her türlü ilacı da kullanamayabilirler. Bu nedenle hamilelik süreci içerisinde olası göz enfeksiyonu risklerinden kendilerini daha uzakta tutmaları gerekir. Yani, anne adayları kontakt lensleri kullanırken normale oranla en azından 3-4 kat daha fazla dikkatini vermelilerdir.

hamilelikte-lens

Süresi geçen kontakt lensleri kullanmamaları ve her imkan bulduklarında kontakt lenslerini dikkatlice temizlemeleri gerekir. Daha da kolay bir çözüme başvurmak gerekirse hamilelik süreci içerisinde günlük kontakt lensler tercih edilmelidir.

Hamileler Neden Günlük Kontakt Lens Kullanmalıdır?

Bir üst başlık içerisinde hamile lens kullanıcılarının göz enfeksiyonuna uğramaları sonucunda her türlü tedaviye başvuramayacaklarını kısaca özetledik. O halde anne adaylarının bu risklerden çok daha uzak olması ve riski düşük ürünlere yönelmesi gereklidir. Bu aşamada da karşımıza en risksiz kontakt lensler yani günlük kontakt lensler çıkıyor.

Bakım zahmetinin olmaması ve her gün yeni bir kontakt lensin kullanılıyor olması riskleri en aza indirgediği gibi ayrıca anne adaylarına büyük bir zaman artısı da kazandırır. Üstelik her gün taze bir kontakt lensle daha konforlu bir lens deneyimi elde edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM