Hastayken Lens Takmak

Hastayken Lens TakmakÖzellikle yediğimiz besinlerin yetersizliği ve değişken hava koşulları gibi daha birçok kriteri düşündüğümüzde artık sadece kış aylarında hasta olmuyoruz. Hem yaz ayları hem de kış ayları fark etmeksizin artık her an hasta olabilmemiz mümkün. Ya hasta olduğunuz zamanlarda kontakt lenslerinizi kullanmamanız gerektiğinden haberdar mısınız?Şuan, bu yazıyı okuduğunuza göre kontakt lens kullanımı konusunda son derece bilinçli veya elinizden geldiğince bilinçli davranmaya çalışan bir kullanıcısınız demektir. Hadi neden hasta olduğumuz süreçler içerisinde kontakt lenslerimizi kullanmamamız gerektiğine maddeler halinde bir göz atalım.

1: Rahat Değiller!

hastayken-lens-takmak

Ne yazık ki, tüm hayatımız boyunca bize büyük bir rahat sunan kontakt lenslerimiz hasta olduğumuz süreçler içerisinde hiç rahat değiller. Hem bir düşünsenize… zaten pijamaların içerisinde ecel terleri dökerken kontakt lenslerinizi takmanız yada gözlüklerinizi kuşanmanız ne kadar büyük bir fark yaratabilir ki? Kontakt lensler hastalık dönemi içinde neden mi rahat değiller? Cevaplar için sizi hemen aşağıdaki diğer maddelere alalım.

2: Kuru Gözler ve Kızarıklık

Hasta olduğumuz süreç içerisinde tüm vücudumuzla birlikte gözlerimizde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Vücudumuzdaki virüslerin en yaygın belirtilerinden biri de gözlerimizden okunan kızarıklıklardır. Aslında bu durum biraz da hastalığınızın türüyle alakalı olabiliyor. Eğer hastalıktan dolayı zaten gözleriniz kızarmış kan çanağına dönmüşse virüsler gözlerinizi de etkiliyor demektir. Böylesi durumlarda gözlerinize daha çok acı çektirmemek için yapabileceğiniz en iyi şey lenslerinizi kısa bir süreliğine dahi olsa rafa kaldırmak olacaktır. Böylece hem gözlerinize hem de vücudunuza dinlenmesi için fazlasıyla zaman sunabilirsiniz.

3: İlaçlar

Hiç birimiz hastalık döneminde kapsül kapsül ilaçlar yutmaktan keyif almıyoruz fakat bir an önce iyileşmemiz ve normal yaşantımıza dönmemiz için bunları yapmamız şart. Ne yazık ki aldığımız ilaçlar gözlerimizi de etkileyebiliyor ve bizi aşırı kuruluk hissiyle karşı karşıya bırakabiliyor. Bu nedenle gözlerimizin kuruluğunda lenslerimizi takarak kendimizi heba etmek mantıklı olmadığı gibi lenslerimizi heba etmek de mantıklı değildir. Anlayacağınız hastaysanız işiniz gerçekten de zor.

4: Mikrop Transferi

Hastalık sürecinde kontakt lenslerden uzak durmanız için en geçerli nedenlerden biri de mikropların lenslerinize bulaşma ihtimalidir. Hastalık süreci içerisinde hiç kuşkusuz vücdunuzun birçok yerinde mikroplar kol geziyor. Böylesine tehlikeli bir durumda ellerinizi lenslerinize sürerek lenslerle yüz göz olmak pek de sağlıklı bir seçim olmayabilir. Birçok doktorun da söylediği gibi kontakt lenslerinizi hastalık sürecini atlatana dek mutlaka rafa kaldırın.

5: Yapışkan Sıvılar ve Hapşırık

Açık konuşmak gerekirse hasta olduğunuzda vücudunuzda hiçbir şey yerinde gitmiyor ve eski güzelliğinizden arta ne yazık ki çok az şey kalıyor. Salya, sümük derken bu dönemlerde tüm yapışkan sıvılar vücudunuzdan bir an için şaha kalkıyor. Ki, bunların yanı sıra bir de hapşırık var. Lensleriniz gözlerinizdeyken ardı ardına 5-6 kere hapşırmak hiçte hoş bir şey olmasa gerek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM