İçtiklerimiz Kontakt Lenslerimizi Etkiler mi?

İçtiklerimiz Kontakt Lenslerimizi Etkiler mi?Lens kullanan hemen herkesin mutlaka aklına birkaç kez bu soru gelmiştir. Acaba içtiklerimiz kontakt lenslerimizi etkileyebilir mi yada içtiklerimiz kontakt lenslerimizden daha yüksek oranda konfor elde etmemize yardımcı olabilir mi? Evet. Bildiğiniz üzere sıvıların insan vücudu üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Sıvı tüketimizin yüksek olması daha yerinde bir kan akışı, vücuttaki zararlı atıkların daha kolay atılması ve gözlerimizin daha nemli kalmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla gün içerisinde ne kadar çok sıvı tüketirsek kontakt lenslerimizden elde edeceğimiz konfor da aynı oranda artış gösteriyor. Hadi, basit bir örnekle açıklayalım.Çok fazla su tükettiğiniz bir gün periyotu belirleyelim. Sabah saat 5:30 kalkış saatiniz olsun ve akşam saat 7:30’da eve geliş saatiniz olsun. Şimdi bu saatler içerisinde normalde tükettiğinizden en az iki katı su tükettiğinizi hayal edin. Evet, bu kadar çok su tüketimi demek muhtemelen karnınızın içinde bir yüzme havuzu varmış hissi elde etmenize neden olacaktır. Yine de bunu bir deneyelim. Bu şartlar altında kullandığımız kontakt lenslerimiz evimize geldiğimizde bile kuruma sorunu yaşatmayacaktır. Çünkü gün boyunca vücudumuza sürekli sıvı girişi sağladık ve gözlerimizin de bu fazla sıvı girişinden olabildiğince iyi şekilde faydalanmasını sağladık. Dolayısıyla gözlerde kuruluk sorunu çekmeden tam bir günü kontakt lenslerimizle daha sorunsuz bitirdik.

Oysa zıt örneğine bakacak olursak, çok az su tüketiminde bulunmamız halinde vücudumuzun su ihtiyacı tam olarak karşılanamayacağı için mutlaka ki gözlerimizde bundan payına düşeni alacak ve belkide henüz akşam saatlerine ulaşamamış olmamıza karşın gözlerimizde kuruma sorunu başlayacaktır. Bu yazıdan çıkartmanız gereken ana fikir şu; fazlasıyla sıvı tüketmek hem sağlığınız hem de göz sağlığınız için iyi bir tüketim şeklidir.

Hangi Sıvılardan Uzak Durmalıyız?

su-içmek-ve-lensler

Sıvı dediğimiz kavramın çok büyük bir kavram olduğunun farkındayız. Özellikle vücuttaki suyu kurutan sıvıların tümünden kesinlikle uzak durmamız gerekiyor. Bu alkol ve kahve bağımlıları için maalesef üzücü bir haber olabilir. Fakat gerçek şu ki kahve ve alkolü ne oranda sıklıkla tüketirseniz göz sağlığınızı o oranda baltalayacak bir diğer deyişle kontakt lenslerinizden elde edeceğiniz konforu düşüreceksiniz.

Peki, çalışma ortamı içerisinde sürekli olarak kahve tüketen ve kontakt lens kullanan kişiler ne yapmalıdır? Sıvı dengenizi sağlamak için damacana dolusu su içmiyor olsanız bile en azından vücudunuza daha çok sıvı kazandırabilmek için her şeyi yapmalısınız. Bir bardak kahve içiyorsanız, bir küçük şişe kadar su içmeniz sıvı oranınızı dengelemeniz için iyi bir çözüm olabilir.

Şayet bu yeterli gelmiyorsa o halde  bir diğer tavsiye gözlerinizi bir saat kadar dinlendirme rutiniyle baş başa bırakmanızdır. Bir saat boyunca gözlerinizi kapalı tutmak büyük oranda gözlerinizin kendini yenilemesine yardımcı olacaktır. Elbette bunu Türkiye’de sadece patron olduğunuzda uygulayabileceğiniz de bir gerçek 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM