İnternetten Lens Alımında Hastalık Riski Artıyor

İnternetten Lens Alımında Hastalık Riski ArtıyorGörme bozukluklarının giderilmesinde, kullanım kolaylığı ve estetik görünümü nedeniyle lensler gözlüklerin yerini almaya başladı. Doktor kontrolünde kullanılan kontak lensler göz kusurlarının geçici olarak giderilmesinde hastaya büyük kolaylık sağlamaktadır fakat son yıllarda internette yaygın olarak gerçekleşen kontak lens ve kozmetik yani renkli lens satışında artışlar gözlemlenmekte. Peki, İnternetten Lens Almak Güvenli Mi?Kontak Lens

Doktor kontrolünde görme kaybına uygun derecelerde hastaya verilen bu lensler direkt olarak kornea üzerine yerleştirilerek görme kusurlarını geçici olarak gideren lenslerdir. Kişiden kişiye değişen bu lensler göz özelliklerine göre özel çap ve eğriliktedirler. Ancak hastalar son zamanlarda gözlük numaralarına bakarak internet üzerinden lens sipariş etmeye başladı.

Kozmetik Lens

Renkli lens olarak da bilinen kozmetik lensler göz renginin geçici olarak değiştirilmesi için kullanılır. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu lensler estetik görüntüsü nedeniyle gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Ancak kozmetik lensler artık internet sitelerinde de yaygın olarak satışa sunulmaya başlandı. Bu kontrolsüz satışlar ve bilinçsiz kullanım birçok göz hastalığına yol açmaktadır.

Lens Kaynaklı Göz Hastalıkları

Sağlık bakanlığına da sıkça sorulan sorular arasında olan İnternetten Lens Almak Güvenli Mi? sorusuna hekimlerin ortak yanıtı “Hayır!” Doktor kontrolünde kullanılmayan lensler gözde kalıcı ve geçici kusurlar oluşturabilmektedir. Özellikle kontak lensler göz çapına ve eğriliğine göre özel olarak imal edilmektedir. İnternetten satın alınan lensler genellikle standart özelliklerde olduğu için görme kaybını düzeltmemekte hatta kalıcı ve geçici göz hastalıklarına neden olmaktadır. İnternetten alınan lenslerde su içeriği, kullanım talimatı ve hijyen kuralları bulunmadığından göz iltihaplanmalarına ve müdahale edilmediği takdirde göz kayıplarına neden olabilmektedir.

İnternetten satışa sunulan lensler kullanım talimatı olmadığı için kullanıcı tarafından ters ya da yanlış takılmakta bu durumda kornea ve göz kapaklarında kalıcı kusurlara neden olabilmektedir. Bu lenslerin sebep olduğu en önemli hastalık göz iltihaplanmasıdır. Lensler steril olarak özel solüsyonlar içerisinde muhafaza edilmelidir. İnternetten alınan lenslerin bu nitelikleri taşımadığı için göz iltihaplanmasına, iltihabın tüm göze yayılması durumunda göz kayıplarına neden olmaktadır.

Alınabilecek Önlemler

Lensler sadece doktor kontrolünde ve optiklerden alınmalıdır. Kullanım talimatına harfiyen uyulmalı, uyurken takılmamalı ve özel solüsyonları içerisinde muhafaza edilmelidir. Lens kullanımından kaynaklı göz rahatsızlıklarında vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM