Keratokonusun Gözde Yarattığı Tahribat

Keratokonusun Gözde Yarattığı TahribatGözün saydam tabakasının incelemesi ile meydana gelen keratokonus hastalığı,  korneanın genetik özellikler veya sert darbeler sonucunda şekil değiştirmesi sonucunda ortaya çıkar.İleri derecede miyop ve astigmatla birlikte seyreden keratokonus hastalığı çoğunlukla ergenlik çağlarında başlar.Erken teşhisin keretokonus hastalığında önemli bir yeri vardır, çünkü hastalığın ilerlemesi halinde göz kaybının yaşanması muhtemel bir durumdur.Korneanın öne doğru bombeleşmesi sebebiyle yaşanan görme bozukluğuna verilen ad  keratokonus hastalığıdır. Miyop ve astigmat ile birlikte incelen saydam tabakanın zamanla  dahada bozulması ile birlikte gözde oluşan keratokonus,zamanla göz kaybına yol açar. Kornea sivrileşmesi olarak da bilinen keratokonus hastalığı, sıcak ve alerji kaynaklarının bol bulunduğu ortamlarda daha çok gözlenir. Akdeniz ülkelerinde sıkça karşılaşılan bu göz hastalığında, örneğin televizyon izlerken altta geçen yazıları okuyamama gibi problemler yaşanır.

Keratokonus hastalığının tedavisindeki en basit yöntem kontak lens kullanımıdır.Görmeyi daha rahat hale getiren kontak lensler, zaman içinde keratokonus hastalığında düzeltmeye yol açar. Gaz geçirgen özelliği taşıyan kontak lensler keratokonus hastalığın tedavisinde önemli önemlidir. Keratokonus  hastalığının bir diğer tedavi yöntemi ise korneal halkalardır. yarım ay şeklindeki küçük halkalar korneanın içine monte edilerek hastanın görüşünde kolaylık sağlama yoluna gidilir.Korneal halkalar, keratokonus hastalığının kesin bir çözümü değildir.Keratokonus hastalığının kesin ve net tedavi şekili ise kornea naklidir.Hastaya uygun kornenın bulunması halinde iyileşme oranı %95’dir.

Gözleri sürekli ovuşturmak ve kaşımanın Keratokonus hastalığına zemin hazırladı bilinen bir gerçektir. Her aşamasında tedavi şansı olan Keratokons hastalığında cerrahi müdehale hastalığın en ağır seyrettiği dönemlerde gerçekleştirilir. Yani Keratokonus hastalığının kör etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Devamlı ilerleyen bir hastalık olmaması nedeniyle tedavi sonrasında normal hayatınıza geri dönebilir,  kontak lens ve kornea halkaları gibi alınan tedbirlerle kaliteli bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Herşeyden önce Keratokonus hastaları periyodik olarak göz kontrollerini gerçekleştirmesi ve alışkanlığı devam ettirmesi gerekmektedir. Gözlerin ovuşturulması ve kaşınması hastalığı tetikleyici unsur olduğundan bu davranış şekillerinden uzak durulması gerekir. Keratokonus hastalarının dikkat etmesi gereken unsurlardan biride, ağır ve ani hareketlerden kaçınmak ve gözü yoracak işler yapmamaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM