Kimler Kontakt Lens Kullanamaz?

Kimler Kontakt Lens Kullanamaz?Hayatını gözlük ile devam ettirmek zorunda olan kişiler için kontakt lens deneyimini yaşamak gerçekten harika bir duygudur. Hatta abartısız şekilde bir yorum yapmak gerekirse bu tam olarak bir özgürlüktür. Yine de herkesin bu özgürlükten tam olarak faydalanması beklenemez. Bir kişinin kontakt lens kullanmasına engel olan durumların arasında kesinlikle yaş sınırı yer almaz. Bu konuda bilgiye ihtiyacınız varsa eğer daha önceden sizler ile paylaşmış olduğumuz Kontakt Lensler için Yaş Sınırı Nedir? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yani kişiden dolayı faktörlere bağlı olarak lens kullanımına engel olan herhangi bir durum yok.1- Göz Kuruluğu Sorunu Olan Kişiler Kontakt Lens Kullanamaz

Yine de bazı istisnai kişiler ve durumda olanların kontakt lens kullanması mümkün değildir. Örneğin sürekli olarak göz kuruluğu sendromu rahatsızlığına sahip olan birinin kontakt lens kullanmasını bekleyemeyiz. Çünkü normal kişilerde dahi lensler gözlerin kurumasının önemli bir nedeni olarak görülür. Dolayısıyla bu gruba dahil olan kişilerin kontakt lensten faydalanabilmeleri mümkün değildir. İsterse yine kullanabilirler fakat bu zaten sağlıklı olmayan gözlerin daha da çok sağlıksız bir hal almasına neden olur.

2-Alerjisi Olan Kişiler Kontakt Lens Kullanamaz

Bugüne kadar gözlüğe karşı herhangi bir alerjisi olanı bulamayabilirsiniz fakat söz konusu lensler ve len solüsyonları olduğunda iş değişiyor. Bazı insanların lenslerin yapısındaki maddelere bazı insanların da lens solüsyonun içerisinde bulunan maddelere karşı vücudu alerjik tepkiler verebiliyor. Bu da hem kontakt lens kullanmayı zor bir hale getiriyor hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle aynı şekilde kontakt lens veya lens suyuna karşı alerjisi olan kişilerin de yine lens kullanması beklenemez.

3-Üşengeç Kişiler Lens Kullanamaz

Lens kullanmak size harika bir özgürlük sunacaktır. Bu yadırganamaz bir gerçek fakat bu özgürlükten faydalanabilmek için sorumlulukları da üstlenmeniz gerekecektir. Konforlu bir şekilde kontakt lens kullanımı için daima lensleriniz temiz olması ve sürekli olarak günlük bakımlarının yerine getirilmesi gerekir. Bu işlemler ile uğraşamayacak olan kişilerin veya üşenecek olan kişilerin kontakt lensler yerine kesinlikle gözlükleri ile görüş sorununu düzeltmeye devam etmeleri gerekir. Kontakt lensler gerçekten kullanımına özen gösterilmesi gereken ürünlerdir. Yeterli hijyen ve bakım koşullarının sağlanamıyor olması halinde sonuç görüş kaybı veya göz kaybına neden olabilmektedir.

4-Diyabet Rahatsızlığı Olanlar Lens Kullanamaz

Bu görüş tüm göz doktorları ve uzmanları tarafından desteklenen bir görüş değildir fakat bazı uzmanlar diyabet hastalarının kontakt lens kullanımından uzak durmaları gerektiğini öneriyor. Çünkü genellikle bu kişilerin vücudu hemen her enfeksiyonu tölare etme şansına sahip değildir. Bu da kontakt lensler ile birlikte vücutlarına çok daha kolay bir şekilde enfeksiyonları bulaştırabilecekleri kansını destekliyor. Yine de bu görüş hakkında göz ve görüş uzmanlarının hala tartışmakta olduklarının altını çizmek gerekir. Elbette sağlıklı olan her zaman için sağlığınız için ihtiyatlı davranmak ve diyabet rahatsızlığınız varsa kontakt lenslerden uzak durmak olmalıdır.

5-Çok Küçük Yaştaki Çocuklar Kontakt Lens Kullanamaz

Kontakt lens kullanmak demek, lenslerin bakımını kendi başınıza yapabilmek onları sorunsuzca takacak ve çıkartacak bilinç ile sorumluluk duygusuna sahip olmak demektir. Oysa küçük çocuklar bu bilinçten çoğu zaman uzak olurlar. Fiziksel olarak ortada herhangi bir engel bulunmuyor olsa bile küçük yaştaki çocukların enfeksiyon kapma ihtimaline karşı kontakt lens takmaları önerilmemektir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için lütfen Kontakt Lens için Yaş Sınırı Nedir isimli makalemizi okuyun 

6-Tozlu ve Kirli Ortamlarda Bulunmak Zorunda Olanlar

Örneğin bir madenci veya inşaat işçisinin hatta bir tornacının dahi çalışma saatleri sırasında kontakt lens takması beklenemez. Çünkü çalışılan ortam sürekli olarak kirli olacaktır. Bu da hem sizin salığınız için önemli bir risk meydana getirecektir hem de size kontakt lens konforunu sunamayacaktır. Bu ve benzeri çalışma sahalarında görev alan kişilerin kontakt lens kullanmaması önerilmektedir. Fakat bu kişiler mesai saatlerini bitirdikten sonra hemen o ortamı terk edecekler ise kontakt lensi çalışma saatlerinden sonra kullanabilirler. Böylesi bir durumda da kontakt lensleri ayrıca toz geçirmeyen ikinci bir kutunun içerisinde saklamak lenslerinizin çok daha sağlıklı şekilde sizin kullanımınızı beklemesi anlamına gelecektir.

Sorunuzun cevabı bu sayfada yok mu?

Bunlar kontakt lens kullanımı ile ilgili olarak hemen her göz doktoru ve uzmanının görüşlerinden faydalanılarak sizlere yöneltilen başlıklardır. Yine de bunların haricinde bir sorunuz varsa ve bu sorunun cevabını merak ediyorsanız kendi göz doktorunuzu ziyaret ederek bu konu hakkındaki bilgi eksikliğini giderebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz de iletişim sayfası üzerinden bizimle irtibata geçerek uzman doktorların cevaplarını sizinle buluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM