Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?Optikçileri ziyaret ettiğinizde veya birçok eczanede dahi kontakt lenslerin bakımı ile ilgili ürünler gözünüze takılacaktır. Esasen kontakt lens bakımı son derece gerekli bir hareket olup gözlerinizi enfeksiyon riskinden korumak adına oldukça önemlidir. Doğru ve tamamen kusursuz şekilde kontakt lens bakımını yapmak inanın düşündüğünüz kadar zor değildir. Üstelik lens bakımını yapmak ve sürekli olarak bakımları yapılan bir araba ile uzun yola çıkmaya benzer. Bakımsız bir arabaya güvenip uzun yola çıkamayız. Çünkü bizi nerede bırakacağından emin olamayız. Söz konusu lensler olduğunda da aynı şey geçerlidir. Tam bakımlı lensler hem sağlıklı hem de kusursuz görüş sunar.Geçmişteki insanlara göre artık günümüzde lens kullanıcıları oldukça şanslı. Artık hem bolca bakım yapmak için gerekli ürün her yerde bulunabiliyor hem de bunlar çok az harcama ile zamana mal oluyor. Oysa yıllar önceki kullanıcılar lenslerinin bakımlarını yapmak için hem üstün bir çaba hem de kabarık bir bütçe harcamak zorunda kalıyordu.

Her kontakt lens solüsyonu ile her çeşit kontakt lense bakım yapamayacağınızı sakın aklınızdan çıkartmayın. Aldığınız lens solüsyonunun lensiniz ile kullanışlı olup olmadığını mutlaka araştırın.

Kontakt lensinizin bakımını gerçekleştirmek için size lazım olan tek şey lensiniz ile uyumlu olduğuna emin olduğunuz bir lens solüsyonu ve birazcık zaman. Bu durumu alışkanlık haline getirdiğiniz andan itibaren artık siz de lens bakımı hakkında korkulacak hiçbir şey olmadığını görmüş olacaksınız.

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Ellerinizi mutlaka dezenfekte özelliğine sahip bir ürün kullanarak yıkayın. Yıkama işlemi sonrasında elinizde tüy bırakmayacak bir havlu ile ellerinizi kurulayın. Her ihtimale karşı ellerinize bir kere bakmayı ihmal etmeyin. Bazen dalgınlık ile havlunun elimizde parça bıraktığını fark edemeyebiliriz. Mutlaka ellerinizin sabundan tamamen arındığından emin olun. Yoksa bu durum gözünüzde lens batması konusunda işlediğimiz sorunları getirebilir.
  • Lensinizi gözünüzden çıkarttıktan sonra önerilen lens solüsyonu ile avucunuzun içerisinde temizleyin. Göz sağlığı için uzmanlar ilk defa kullanacağız bir lensi bile daima birkaç damla lens solüsyonu ile temizledikten sonra kullanmanızı öneriyor.
  • Doğru şekilde içerisinde lens suyu olmayan kabın içerisine yerleştirin.
  • Ardından üzerine lens suyun içerisinde kalacak ve her tarafına lens suyu değecek kadar lens solüsyonu sıkın.
  • Kontakt lens kutunuzun kapağını kapatın.
  • Aynı işlemi diğer lensiniz için de uygulayın.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM