Kontakt Lens Batması

Kontakt Lens BatmasıKontakt lensleriniz ile ilgili herhangi bir batma veya konfor sorunu yaşıyorsanız korkmayın, yalnız değilsiniz. Birçok kontakt lens kullanıcısı deneyimli veya deneyimsiz fark etmeksizin lens batması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. İnternetteki diğer kaynakların aksine bu başlık altından bizler hem lenst bastması nedenleri hem de lens batması çözümleri hakkında bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz.Lens Batmasının Tanısı ve Teşhisi Önemlidir

Aşağıya geçmeden hemen önce ilk aşamada bu yazıyı okumanız faydalı olacaktır. Lens batması ve konfor sorunları bazen kişiden bazen de lensten kaynaklanabilmektedir. Aşağıda yer alan çözüm önerileri ile şayet sorununuz çözülmezse ve hala lensinizin sizi rahatsız ettiğini hissederseniz, gözlerinizde acıma ve yanma hissi oluşursa mutlaka kontakt lenslerinizi kullanmaya ara verin ve bu durumun teşhisi için bir göz doktoruna başvurun. Unutmayın, göz sağlığı ve özellikle kontakt lens kullanımı son derece dikkat edilmesi gereken ve ciddi bir iştir.

1-Lens kullanırken Gözüm Kızarıyor Ne Yapmalıyım?

Lens kullandığınızda gözleriniz kızarıyorsa bir şeyler gerçekten ters gidiyor demektir. Gözlerinizin kızarıyor olması sadece konfor ile ilgili bir sorununuzun olmadığının habercisi demektir. Şayet daha önceden lens kullanmadıysanız ve lens kullanımına yeni başladıysanız hemen lens kullanımına ara verin ve göz doktorunuza başvurun.

2-Lenslerimi Taktığımda Gözlerim Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Normal şartlarda lens kullanımı kesinlikle gözlerinizin yanmasına neden olmaz. Gözlerinizde sadece kontakt lensleri taktığınız anda bir yanma duygusu oluşuyorsa muhtemelen lensinize parfüm, sabun, şampuan veya deodorant değmiş demektir. Ayrıca ellerinizi yeterince dezenfekte etmediyseniz elinizdeki kalan sabun dahi kontakt lens ile etkileşime geçtiği için size bu acıyı yaşatabilir. Bu konuda daha dikkatli davranmaya çalışın ve kontakt lenslerinizi bolca solüsyon ile durulayın. Hala devam ediyorsa yedek lensleriniz ile ve bu bilgi ile lens kullanmaya devam edin.

3-Kontakt Lenslerimi Taktığımda Lenslerimi Sürekli Gözlerimin İçinde Hissediyorum, Ne Yapmalıyım?

Kontakt lensler gözünüzün tam ölçüsüne göre olduğu zaman kesinlikle lenslerin gözünüzdeki varlığını çok az hatta neredeyse hiç derecesinde hissedeceksinizdir. Yaşadığınız bu sorun muhtemelen kontakt lensinizin gözünüzün ölçüsü ile doğru orantıda olmamasından kaynaklanıyor.  Doğru ölçülerde kontakt lens kullanmadığınızda lensleri sürekli gözünüzün içerisinde hissetmeniz son derece doğaldır. Böylesi bir durumda tekrar ölçüm gerçekleştirmek için doktara başvurmak gerekir. Çünkü bu durumda hem kontakt lens konforundan eksik kalacaksınız hem de aynı zamanda gözünüzün kornea tabakasını risk altında bırakacaksınız. Bu ayrıca neden arkadaşınız renkli lensini ödünç almamanız gerektiğini de tekrar ispatlayan bir maddedir.

4-Lens Takınca Göz Kuruması

Özellikle sigara, alkol tüketen ve kendini ağır diyetler altında bırakan kişilerde rastlanan bu sorun günlük su ihtiyacını karşılamayan ve çok az su tüketen kişilerde de görülebilmektedir. Bu durumda göz doktorunuza danışırsanız şayet gözünüzü rahatlatmaya yardımcı olacak tavsiyelerde bulunup, göz kuruluğu hastalığı hakkında da sizi bilgilendirebilir.

5-Lenslerim Sürekli Gözümü Kurutuyor

Lenslerinizin gözlerinizi kuruttuğu konusunda inancınız tam ise bu konuda size en iyi yardımcı olacak kişi doktorunuzdur. Doktorunuz yapacağı muayene sonrasında size kuruluk karşıtı kontakt lensler ve bu lensler ile en iyi kullanılabilecek olan solüsyonları önerebilir.

6-Lensleri Tüm Gün Kullanamıyorum

Özellikle yumaşak lensler gündüz ve öğlen size çok iyi bir performans versede akşam saatleri geçtikçe gözünüzde varlığını hissetiren bir hal alır. Böyle sorunlar ile karşı karşıya kaldığınızda en iyi yapılacak şey oksijen geçirgenliği yüksek lensleri kullanmaktır. Bu lensler ile tüm gün boyunca çok daha rahat olabilirsiniz.

7- Kontakt Lenslerinizi Yanlış Takmış Olabilirsiniz

Kontakt lenslerin tersi ve düzü vardır. Şayet lensleriniz ters dönmüş ise bu durum da sizin gözünüzde batma olmasına neden olabilir. Birçok kişinin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan bu durumun çözümü ise basittir. Lensin tersini ve düzünü anlama ile ilgili yazımızı okuyarak görsel olarak bu sorundan nasıl kurtulacağınızı bulabilirsiniz.

Bunun haricinde bir durum varsa, yazımıza yorum yaparak size en uygun çözümleri sunarak yazımızı genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Merhabalar ben keratokonos hastasıyım yaşım 29 ilk defa lens kulllanacam her iki gözüme yumuşak lens olmadığı için sadece sağ gözüme yumuşak lens sol gözüme ise sert lens verildi sağ gözüm yumuşak lens ile 10da 10 görüyor sol gözüm 10da bir gördüğü içinde yumuşak lens ile sert lens verildi yumusak lensi takarken bir sorun yaşamazken sert lensi taktigimda batma acıma hissi oluyor fazla uzun takamiorum bu zamanla alisirmi batma ağrı hissi gecermj yapmam gerekenler nelerdir..

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM