Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?Gelişen ve sürekli büyüyen kontakt lens sektörü yanında çeşitliliği de getiriyor. Öyle ki eskiden sadece tek tip lensler varken artık kullanım alanına göre birçok farklı len çeşidi bulunabiliyor. Lens çeşitlerinin arsında zirveyi tutan ise yumuşak kontakt lensler oluyor. Yumuşak lensler, kolay kullanım özelliği geceleri uyuyabilme gibi birçok farklı avantaja sahip olduğu için şuanda lens kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen lenslerin arasında yer alıyor. Lenslerin çeşitlerine ise kısaca aşağıda değineceğiz.Renkli ve Numarasız Kontakt Lensler

renkli kontakt lens görünüşü
Renkli ve numarasız hareli kontakt lens örneği

Son yıllarda satış rakamlarının gittikçe arttığı ve kullanımının yaygınlaştığı lens çeşididir. Artık gözlerinin renklerinden memnun olmayan kişiler ameliyat gibi riskli masraflı işlemler ile uğraşmak yerine göz doktorundan aldıkları reçete ile kendilerine lens alabilmektedir. Renkli ve numarasız kontakt lensleri kullanmanız için herhangi bir göz sorununa sahip olmanız gerekmez. Bu lensler tamamen kozmetik amacıyla üretilmiş olan lenslerdir. Renkli kontakt lensler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, renkli lens kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yumuşak ve Numaralı Kontakt Lensler Renkli/Renksiz

Yumuşak şeffaf kontakt lens
Yumuşak ve şeffaf kontakt lensin gözde detaylı görünüşü ile ilgili bir örnek

Yumuşak ve Numaralı kontakt lensler, gözlük kullanmaktan vazgeçip görüşünü düzeltmek isteyen herkesin kullanabileceği lens çeşididir. Numaralı lensleri genellikle gözlerinde bozukluk olan ve gözlük ile istediği görünüşü elde edemeyen kişiler kullanır. Numaralı kontakt lenslerin renksiz şeffafları olduğu gibi aynı zamanda da renklileri de bulunmaktadır. Böylece kişi dilerse hem görüşünü hem de görünüşünü düzeltme avantajına sahip olabilir.

Yumuşak Torik Kontakt Lensler

Göz bozukluğunun yanı sıra aynı zamanda da astigmat sorunu olan kullanıcıların kullandığı lens çeşidi Torik (toric) kontakt lensler olarak kategorilendirilir. Torik lensler ile hem görüş bozukluğu hem de astigmat sorunu düzeltilebilmektedir. İstendiği taktirde yine astigmatlı kontakt lensler de bulunmaktadır. Kişi, bu kontakt lensleri gönül rahatlığı ile tercih ederek hem görüş bozukluğunu hem de göz rengini değiştirebilir.

Özel Kontakt Lensler

Bu kategorilerin dışında kalan kontakt lensleri ise kısaca özel kontakt lensler olarak nitelendiriyoruz. Görüşteki renk sorununu düzeltme, hem uzağı hem yakını görmeye yardımcı olma gibi birçok farklı özelliğe sahip kontakt lens çeşidi daha bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM